SIHH 2016’dan Akılda Kalanlar

  • 335 SHARES

Lüks üreticilerin en dikkat çeken modellerini SIHH 2016’nın son gününde paylaşıyoruz.

Yüksek saatçiliğin en önemli etkinliği SIHH bu yıl da yüzlerce farklı modelin saat dünyasına katılmasına imkan verdi. Kasa tasarımlarıyla klasikleşmeye aday saatlerden denenmemiş mekanizmaları kullanan modellere ve klasikleşmiş koleksiyonların yeni jenerasyonlarına tanık olduğumuz fuar bugün kapılarını kapatıyor. Lüks üreticilerin en dikkat çeken modellerini SIHH 2016’nın son gününde paylaşıyoruz.

Cartier – Drive de Cartier

cartier
Otomobiller ve saatlerin işbirliğinden ortaya çıkan Drive de Cartier maskülen aynı zamanda da zarif görüntüsüyle SIHH 2016’nın dikkat çekenleri arasındaydı. Otomobillerin ön ızgaralarından, yakıt göstergelerinden hatta mekanik aksamda kullanılan cıvatalardan esinlenen Cartier tasarımcıları çok kimlikli bir model yaratmış. Hem günlük kullanımda hem de şık davetlerde rahatlıkla tercih edilebilecek olan Drive de Cartier’de üretici daha önceden kullandığı kalibreleri tercih etmiş. Kasalarda pembe altın ve paslanmaz çeliği tercih edebilirken kadranda da siyah, gri ve beyaz olmak üzere üç tercih hakkınız var.

Audemars Piguet Royal Oak Concept Supersonnerie

 ap

Royal Oak Concept Supersonnerie ailenin diğer üyelerinden alışık olduğumuz bir kasa formunda alışık olmadığımız özellikleri sunuyor. Supersonnerie, adından da anlaşılacağı gibi ses kalitesi üzerine yoğunlaşarak kasasında sonnerie komplikasyonu barındırıyor. Yeni komplikasyon ile dakika tekrarlayıcısının sesi üstün bir akustik yoğunluk kazanıyor. Saat tınıları ve seslerine özellikle önem veren üreticilerden olan Audemars Piguet 2006 senesinden bu yana École Polytechnique Fédérale de Lausanne ile ortak projeler üretiyor. Supersonnerie de bu çalışmalar sonucu geliştirilen özel modellerden birisi. Saatin mekanizmasında ve kasasında kullanılan titanyum materyali de ses kalitesini artırmak için seçilmiş detaylardan.

IWC – Pilot’s Watch Mark XVIII Edition “Le Petit Prince”

iwc

Antoine de Saint Exupéry’nin Le Petit Prince’ini kasanın arka kısmındaki bir figürle tasvir eden IWC, bu modeli Mark XVIII’de sunuyor. Le Petit Prince serilerinde görmeye alıştığımız mavi kadranın okunurluğu gayet rahat. 40 mm çapındaki antimanyetik kasada kullanılan materyal ise paslanmaz çelik.

Panerai Luminor 8 Days Set PAM00786

 panerai

Panerai SIHH kapsamında en çok model tanıtan markalardan biri. Lansmanı yapılan modeller arasında bir devrim niteliğindeki Lo Scienziato’dan sonra en çok ilgi gören model set halinde gelen bu iki yeni Luminor 8 Days oluyor. 44 mm’lik Luminor kasalı modellerin beyaz kadranlılarında paslanmaz çelik, siyah kadranlılarında ise siyah PVD kaplama kullanılıyor. İki özel model arasındaki en büyük fark ise siyah kadranlı versiyonunun solaklara özel tasarlanmış oluşu. 1996 senesinde üretilmiş PAM00650’den esinlenen modellerin mekanizması ise markanın manüfaktürü P.5000. Saatlerin kayışlarında kullanılan renkler markanın italyan donanmasına dayanan ruhunu yansıtmaya devam ediyor.

A.Lange & Söhne – Richard Lange Jumping Seconds

a.lange 

Şüphesiz ki A. Lange & Söhne bu sene SIHH’in en ilgi gören markalarından biri oldu. Yedi yeni model ile tarihini yansıtan maisonun, akıllara kazınan modeli ise birbirinden ayrı saat-dakika-saniye göstergeleri ile okunurluğu artıran Richard Lange Jumping Seconds oldu. Yeni model hem göz alıcı tasarımı ile beğenileri topluyor hem de mekanizmasıyla üstün performans sergiliyor. Zero reset mekanizmasıyla donatılmış modelde tepe kolu saati ayarlamak üzere çekildiğinde saniye imleci saat 12 yönüne dönüp duruyor. 42 saatlik güç rezervi bulunan saatin, kadranında güç rezervi göstergesi de yer alıyor. Saat ve saniye kürelerinin kesişim noktasında yer alan beyaz üçgen, 42 saat tamamlanıp tekrar kurma işlemi yapılması gerektiğinde kırmızıya dönüyor.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Gyrotourbillon

 jlc1

İkonik modeli Reverso’nun 85. yılını kutlayan Jaeger-LeCoultre, bu modele özel farklı tasarımlarıyla oldukça beğeni topladı. Bu tasarımlar arasında platin kasalı, açık kadranlı, mikromekanik şaheseri Reverso Tribute Gyrotourbillon’un ise yeri ayrı. JLC tarafından daha önce Gyrotourbillon II modelinde kullanılmış olan Gyrotourbillon mekanizması iki eksenli bir tourbillonun küresel bir kafes içinde rostasyonunu sağlayarak teknik bir ustalık sergiliyor. Döner kadranın iki yüzünde farklı açılardan sergilenen mekanizması, maisonun kendi manüfaktür kalibresi 179.

Vacheron Constantin – Overseas Automatic 4500V

vc
Vacheron Constantin, Overseas’in 2016 versiyonu ile orijinal modelin üzerinden gözle görülür değişikliklere gitti. Arabik rakamları kadrandan kaldıran, tarih göstergesinin yerini 4:30 pozisyonundan saat 3 konumuna çeken yeni Overseas’in kalibresi de değişti. Paslanmaz çelik veya pembe altınla sunulan 11 mm inceliğindeki kasada otomatik kurmalı manüfaktür kalibre 5100 kullanıldı.

Parmigiani Fleurier – The Senfine

parmigiani
Esperanto dilinde ebedi anlamına gelen Senfine’in bu isimle dikkat çekmek istediği nokta 70 günlük güç rezervi. Konsept model olan Senfine’de 70 günlük güç rezervi sıra dışı bir mekanizma sayesinde elde ediliyor. Yeni bir eşapmanı da içeren modelin kalibresi 16 hertz’lik frekansıyla saatte 115.200 titreşim yapıyor. Silikonu da sıkça kullanan Senfine bu yolla yüksek saatçilikteki materyal çeşitliliğini de arttırıyor.

Montblanc 4810 Orbis Terrarum

mb 

Montblanc bu sene 4810 koleksiyonunun 10. senesini kutluyor. Yüksek saatçilik endüstrisi ve koleksiyonerler tarafından büyük beğeni kazanan seri bu sene de revize edildi ve SIHH 2016’da tanıtıldı.

Özellikle çok seyahat eden kişilere hitap eden yeni model kadranında yer alan dünya haritası ve etrafında bulunan zaman dilimleriyle dünyanın her yerinde zamanı öğrenmenin kolay yolunu sunuyor. 43 mm’lik kasa çapına sahip saatin otomatik kurmalı MB 29.20 mekanizması bulunuyor.

Baume & Mercier – Capeland Shelby Cobra 1963

b&M
Shelby Cobra’nın adının geçtiği bir yerde muhakkak mavi rengini göreceğiz diye bir zorunluluğumuz yok. Geçtiğimiz yıl duyurulan Shelby AC Cobra ve Baume & Mercier işbirliği mavi kadranlı modeller yaratmıştı ve Shelby otomobillerine saygı duruşu yapmıştı. Şimdi sıra Cobra’nın başarılarına saygı duymaya geldi. Markanın Sebring pistindeki zaferlerine odaklanan model Amerika’daki pistin sarı çizgilerinden esinleniyor. Otomatik kurmalı mekanizmayla sunulan modelin 44 mm çapındaki kasası ADLC veya paslanmaz çelik olarak tercih edilebiliyor.

Piaget – Rose Gold Limelight Gala Milanese

piaget
Saatler ve mücevherlerin bir parça içerisinde sunulmasının en güzel örneklerinden olan Piaget’nin Limelight koleksiyonu 2016 SIHH’de pembe altın kasalı modelini tanıttı. Piaget’nin marka elçisi Jessica Chastain’in özel seçimlerinden olan Limelight quartz mekanizmasına sahip. Model milanese kayışı, asimetrik kasa uzantıları ve kurma kolu üzerindeki “P” harfi ile ince detayları ön plana çıkarıyor.