Heuer Kalıtımı Monza İle Devam Edİyor

  • 23 SHARES

Baselworld 2016’da klasikleşmiş modellerinin yeni edisyonlarına ağırlık veren TAG Heuer’dan bir Formula 1 klasiği

TAG Heuer geçtiğimiz günlerde klasik modeli Autavia’nın geliştirilecek yeni versiyonunun seçimini saat meraklılarına bırakarak aslında otomobil yarışı ruhunun asla markanın temelinden ayrılamayacağını göstermişti. Ve Baselworld’ün ilk gününde bize yeni koleksiyonlarında aslından beklenenden daha fazla vintage tasarımlardan ilham alan model olduğunu gösterdi. Bu modellerden birisi de markanın ünlü tasarımı Monza’nın yeni bir edisyonu oldu.

Heuer-Monza-Chronograph-Baselworld-2016-7

İlk olarak 1967 senesinde tanıtılan Monza, Jack Heuer’nın Ferrari Formula 1 takımına bir hediye olarak tasarlanmıştı. O tarihte yarışlarda birici gelmiş olan Ferrari takımının özel bir tasarımı hakettiklerini düşünen Heuer PVD kaplamasıyla ilgi çeken bir model tasarlamıştı.

Saatin yeni geliştirilmiş versiyonu eski modelinin temel detaylarını barındırmaya devam ediyor. Bu özelliklerin başında saatin pulsometre, takimetresi, eskisine bağımlı kalan kadran yazı tipi ve Eski TAG logosu yer alıyor. Bunlara rağmen değişen kısımları da yok değil. Orijinal Monza kronografın ikonik siyah ve kırmızı kadran detaylarına bu sefer SuperLuminova indeksler de ekleniyor. Daha önce 2000 senesinde de tekrar güncellenmiş olan model aslında önceki edisyonlarının hepsinden farklı detaylar alıyor.

Heuer-Monza-Chronograph-Baselworld-2016-5

2016 versiyonu Monza paslanmaz çelik yerine grade-5 titanyum olarak karşımıza çıkıyor bu özelliğiyle de diğer versiyonlarına göre hissedilir bir hafiflik yakalıyor. Diğer bir farklı nokta da saatin kasa çapında görülüyor, yeni Monza diğerlerinden 3 mm daha büyük olarak 42 mm’yle karşımıza çıkıyor.

Mekanizmasını inceleyecek olursak yeni model yine otomatik kronograflı Kalibre 17 ile destekleniyor. 28,800 vph salınımlı mekanizma 42 saate kadar güç rezervine sahip. Ek olarak saat her ne kadar otomobil yarışları konseptine uygun olarak tasarlanmış olsa da 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliğiyle dikkat çekiyor.

Daha fazlası için www.tagheuer.com