Patek Philippe 5930G World Time Chronograph

  • 28 SHARES

Baselworld’de görücüye çıkan Patek Philippe modelleri arasında 5930G özellikleri ile en ön plan çıkan modellerden biri

Söz konusu fuar Baselworld olunca sezonun en heyecanla beklenen markalarından biri de güçlü tarihiyle nefesleri kasen Patek Philippe oluyor. Öncelikle not düşelim bu sene gerçekleşen fuarda herhangi bir yeni Nautilus modeli tanıtılmadı.

Patek5930G-27

Ancak tanıtılan ilgi çekici modellerden biri 5930 oldu. İki favori komplikasyonumuzu bir araya getiren bu modelde hem world timer hem de kronograf fonksiyonları bir arada yer alıyor. 2015 senesinde tanıtılan 5524G Pilots Watch’a referansta bulunan model aynı zamanda 1940’larda piyasaya sürülmüş olan 1415HU’ya da benzer nitelikte.

Patek5930G-28

5930 39,5 mm’lik beyaz altın bir kasaya sahip. Tüm bu sadeliği sahip olan kasasının tam göbeğinde yer alan kadranı ise bir kol saatinden beklenebileceğin çok daha üzerinde fazla detaya sahip. 24 farklı zaman dilimi, 30 dakikalık kronograf ve daha fazlası. Bunu yaparken de 5990 ve 5130 kalibrelerini birleştirdiğini belirtmek yerinde olacaktır. Aşağıda da görebileceğiniz üzere bu birleşim saatin mekanizmasının dünyanın en küçük ve ince world-timer kronograflarından biri olmasına yardımcı olmuş bir mekanizma. Yine de CH 28-520 HU tamamen yeni olarak nitelendirilebilir çünkü mekanizmadaki akslar kaydırılmış, köprüler inceltilerek yeniden tasarlanmış ve bileşen açıklıklıkları değiştirilmiş.

Patek5930G-23 pp2

Vintage stil “kanatçık” formlu boynuzları da iki farklı modelinde değişiklik gösteriyor. Tam bir globe-trotter’a göre dizayn edilen modelin bu detayı da saatin stili ile uygunluk gösterir nitelikte. World-timer’ı aktive etmek için saat 10 yönünde konumlanan düğmeye basmak yeterli oluyor. Zaman dilimini değiştirirken saat ibresi mekanizma ile tüm bağlantısını keserken dakika ibresi ve balans etkileniyor. Kronograf ibresi de yine aynı şekilde diğer kısımlardan bağımsız olarak işliyor.

pp3

12 mm kalınlığındaki modelin lacivert tonları ile gerçekten etkileyici olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yaz başı satışa çıkacak yeni modelin fiyatının ise yaklaşık 73.000 Amerikan Dolar’ı olması bekleniyor.