Saatlerİ İsviçre Zaman DİLİMİNE Ayarlamak

  • 21 SHARES

Swiss Mad Watch gerçek İsviçre peynirinden yapılma, ‘Swiss Made’ ibaresi taşımayan kasası ile İsviçre yüksek saatçiliğine göndermelerde bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda H. Moser & Cie. yüksek saatçilik dünyasını “Swiss Made” (link – https://qpmagtr.com/guncel/h-moser-cie-swiss-made-ibaresine-degisikligi/) ibaresi üzerinden şekillendiren kıstasları eleştiren bir açıklama ile karşımıza çıkmıştı. Swiss Made ibaresinin kurallarını yeniden yazmak istediğini belirten marka açıklaması esnasında tam olarak hangi saat olduğu belli olmayan kırmızı bir kadran eşliğinde de gelecekte karşımıza çıkacak modelinin de habercisi oluyordu.
Şimdi ise İsviçreli saatler için hazırlanan yeni yasa ve mevzuata cevap niteliğindeki yeni modeli Swiss Mad Watch ile Swiss Haute Horlogerie gücünü farklı değerler üzerinden temsil ediyor. Bu etikete layık donanım ile tasarlanan ancak Swiss Made ibarisini kesinlikle üzerinde barındırmayan tasarım, “şimdiye kadar yaratılan en İsviçre yapımı saat” oluşu iddiası ile alışıldık kuralları yok ediyor.
Swiss Mad Watch Moser manüfaktürü HMC 327 kalibre ile donatılan 42 mm’lik kasasında H. Moser sadeliğine sadık kalıyor. Ayrıca İsviçre bayrağını hatırlatmak üzere kırmızı renkli –oldukça gösterişli- kadranı ve beyaz lake indeks ve ibreleri ile de zengin fumé detaylara ayrı bir kimlik kazandırıyor. Saatin bezel ve kasasını kapsayan kısmın hikayesi ise oldukça değişik. Moser’in CEO’su Edouard Meylan ile aynı kasabadan gelen Vacheron Mont d’Or peyniri –evet, peynir- reçine bir kompozit malzeme ile birleştirilerek saat kasası haline getiriliyor.

The case of the Swiss Mad Watch is actual Swiss cheese combined with resin to create a special polymer.
Swiss Mad Watch’un kasa arkası

1.081.291 CHF fiyat etiketi ile de İsviçre’nin kuruluş tarihine (1291 senesinin ağustos ayı) atıfta bulunan model, aynı zamanda şişirilmiş İsviçre saatleri fiyatlarına da gönderme yapıyor. Tüm bu özellikleri ile İsviçreli olduğuna “Swiss Made” ibaresiz bir şekilde dikkat çeken model üzerinden elde edilecek gelir ise bağımsız İsviçre saatçiliğini desteklemek için bir fon oluşturmak adına kullanılacak.

The Venturer Swiss Mad, the cheese-free version of this special watch.
Venturer Swiss Mad Watch

Ancak Mad Watch Swiss Made inisiyatifi için piyasaya sürülen tek saat değil, manüfaktür bir de laktoz içermeyen ve daha makul rakamlara satılacak Venturer Swiss Mad modelini de tanıtıyor. Beyaz altın 39 mm’lik kasası ve manüfaktürün logosu ile taçlanan model de aynı kalibreye (HMC 327) ve inek derisi kayışa yer veriliyor.
Venturer Swiss Mad watch 50 adetle limitli olacak.