Rebellion Prometheus T3K

  • 168 SHARES

1000 saatlik güç rezervi yüksek saatçiliğin her zaman ulaşabildiği bir seviye değil. Ancak Rebellion gibi fütüristik manüfaktürler için deneysel parçalar üretmek bir misyon ve bu durum Rebellion Prometheus T3K için de geçerli.

Tamburlar
Prometheus T3K, 1000 saatlik güç rezervini altı tamburun çalışma prensibine borçlu. Mekanizma içerisinde üçü sol çeperde, diğer üçü de sağ çeperde iki blok halinde paralel olarak dizilen tamburlar yine iki mikro zincirin entegrasyonuyla kuruluyor. Bu zincirler tamburlara aktarılan gücün rezonansını dengelerken aynı zamanda torku da kontrol ediyor. Bu devrimsel sistem sayesinde Prometheus standartların yaklaşık 10 katı daha fazla güç rezervine sahip oluyor.
Mikro zincir
Tamburların optimum verimi için önem arz eden iki mikro zincirden her biri 182 ayrı parçayla toplam 46 mm’lik uzunluklara sahip. Bu sayede Rebellion Prometheus T3K’in sıra dışı kurma sisteminin hakkı veriliyor, ayrıca safir cam sayesinde zincirlerin hareketi de izlenebiliyor.
İndeksler
Farklı yönlere dönen iki dairesel form saat ve dakikayı göstermek için kullanılıyor. İndeksler alüminyum ve safir kristal seçeneklerle sunuluyor, marka bu yolla kişiselleştirmenin önünü açmış oluyor.
Tepe kolu
Modelin tepe kolu pratik bir yolla hızlı ve yorucu olmadan zamanın ayarlanmasına imkan veriyor. Patentli tepe kolu üzerine baskı uygulayarak döndürüldüğünde dişliler arasında geçişler sağlanıyor ve çarklar yardımıyla gösterilen zaman dilimi ayarlanıyor.
Mekanizma
Prometheus T3K’in elle kurmalı manüfaktür kalibresi REB T-1000 üç yıllık geliştirme süreci sonunda ortaya çıkmış. 693 parçadan oluşan kalibrede havacılık sektöründe de sıkça kullanılan alüminyum alaşımı mevcut. Kalibrenin 50mm x 55mm ölçüleri ve 19.6 mm kalınlığı modelin devasa boyutunu da açıklar nitelikte. Ayrıca safir cam sayesinde görünür kılınan mekanizmada saat ve dakika indeksleri turuncu, mavi ve yeşil renklerde tercih edilebiliyor.
Manivela
Modelin 1000 saatlik güç rezervi tamburların yaratıcı çalışma prensibine dayalı olsa da kasa üzerinde yer alan manivela Prometheus’un bu aşamadaki diğer yardımcısı. Kasaya entegre edilen manivela eski saatlerdeki sistemin bir benzerini aşağı-yukarı doğrultusundaki hareketiyle çağdaş şekilde yorumluyor.
Kasa
Blok halindeki grade 5 titanyumdan elde edilen, yatay ve dörtgen formdaki Rebellion kasası beş açılı forma sahip. Bu sayede safir cam da sahip olduğu ekstra açılarla mekanizmanın daha iyi görünmesini sağlıyor. Ayrıca tepe kolu ve manivela parçalarında da karbon fiber detaylar mevcut.