Drive De Cartier

  • 243 SHARES

Cartier’nin SIHH 2016’nın en dikkat çeken üreticilerden biri olmasında Drive’ın payı büyük

Drive de Cartier’yi otomobiller için yaratılan bir saatten ziyade otomobillerin yarattığı bir saat olarak görmek daha doğru. Kadrandaki guilloché yüzeyin bir Bugatti’nin ya da bir Ferrari’nin ön ızgarasından esinlendiğini hissetmek mümkün. Yeni koleksiyonda kurma kolu otomobillerdeki mekanik aksamı birleştirmeye yarayan cıvata formuna sahipken ikinci zaman dilimi göstergesi de  yakıt göstergelerinden pek farklı değil. Ancak bu kadar vintage dokunuşla ortaya spor, modern ve aynı zamanda da zarif bir saat çıkarmak tasarım anlamında yoğun mesai harcandığının küçük bir kanıtı.

Yeni model geniş fakat ince bir kasa formuna sahip ve bunun yardımıyla da bilekte tok ve rafine bir duruş sergiliyor. Pembe altın ve paslanmaz çelik kasalarla sunulan Drive de Cartier’nin kadranı ise üç farklı renk seçeneğine sahip: Siyah, gri ve beyaz.

Kasanın arka kısmındaki transparan yüzey Cartier’nin manüfaktür kalibresi 1904 MC’yi görünür kılıyor. 1904 MC’nin iki farklı türevi var ve bunlardan ilki olan 1904-PS MC saat, dakika, tarih ve küçük saniye göstergelerini bulunduruyor. 1904-FU MC’de ise buna ek olarak gece-gündüz ve ikinci zaman dilimi göstergeleri var. Drive De Cartier serisinin en dikkat çeken üyesi ise saat 6 pozisyonunda flying tourbillon bulunduranı. Bu yeni modelde Cartier daha önce Clé de Cartier ve Ballon Bleu de Cartier’nin tourbillon’lu modellerinde kullandığı Poinçon de Genève mühürlü 9452 MC kalibreyi tercih etmiş.

drive-1-1 drive-2-1 drive-3-1 drive-4