Oris Geçmİşe Dönüyor

  • 171 SHARES

Sayısız yeniden üretim ve saygı duruşunda bulunan modellerin arasında Oris’in 50 yıllık karizmatik dalgıç saati aslına sadık bir şekilde durmaya devam ediyor. Yazı Chris Hall

Geçtiğimiz yıl Oris için oldukça yoğun bir yıldı. Firma 35 yıldır ilk kendi üretimi olan Kalibre 110’u tanıttı ve geçen yıl QP’de bizim de yer verdiğimiz teknoloji ağırlıklı  Big Crown Pilot Altimeter modeli ile çalışmalarını sürdürdü. Şimdi ise 1965 yılına ait bir dalgıç saatinin yeniden uyarması olan Divers Sixty-Five ile geçmişe dönüyor.

ORIS65..

Divers 65 alışılagelmişin dışındaki indeskleri ve original krom kaplama pirinç modelin üzerine ustalıkla yerleştirilmiş bombeli cam ile kusursuz ve gösterişten uzak bir yeniden uyarlama. Yeni ve eski modelin her ikisi de vidalı tepeyi kilitli tuttuğunuzda son derece güvenli bir şekilde 100 metreye kadar su geçirmez.Saat çoğu dalgıç saatlerinde olduğu gibi derin sularda da kolay okunabilirliğini koruyor. Kasa arkasına bile o döneme ait logo işlenmiş.

Elbette bazı küçük değişiklikler var. İlk olarak Divers Sixty-Five orijinalinden 4 mm daha geniş, 40 mm çapa sahip olduğunda bile hala sağlam ve rahat olduğu için bu pek de sorun sayılamaz. Bombeli camı artık safir cam ve derinlerde kolay okunabilirliği sağlamak için iç tarafı antirefle kaplanmış. Bu modern indeksler trityum yerine “Hafifçe eskimiş radyum” görünümlü superluminova ile kaplanmış.  (bu “yeni-eksi” patina almış görüntüsü son bir kaç yıldır tüm vintage saatlerde bir gelenek haline geldi)

Vintage mesajını kuvvetlendiren bir başka karakteristik özellik de saatin ince profili. Modern dalış standartlarına göre biraz sade; ama yeterli sağlamlıkta olduğuna dair hiç şüphe yok. Bilekte herhangi bir yükseklik algısı yaratmıyor, bu da onun takılabilirliğine katkı sağlıyor.

Tek yöne çevrilebilen mütevazı bezeli, dalış zamanını hesaplamak için siyah alüminyum dolgulu 60 dakika skalası ile donatılmış. Tarih penceresi saat 3 yönünden 6 pozisyona taşınmış ve çok daha küçük. Beyaz orijinaline göre oldukça belirgin bir gelişme.

Sellita SW200 temel alınarak geliştirilen Oris Kalibre 733, 38 saatlik bir güç rezervine sahip. Hafif kauçuk kayışı bile 1960’ların plastik tropik edisyonunu andıran bir dokuya sahip (tarzınıza daha uygun olduğunu düşünürseniz NATO kayışlı versiyonu da mevcut) Oris henüz bunu resmi olarak duyurmadı ama bize istenirse ekstra kayış alma şansına sahip olunabileceğini söyledi. Tropik kauçuk kayış daha özgün olabilir ama bize göre tam bir toz mıknatısı ve o kadar tatmin edici değil. NATO lütfen.

Bu denli karizmatik retro detaya sahip bir saat söz konusu olduğunda tüm bunlar sadece kusur aramak olarak nitelendirilebilir. Üstelik piyasaya göre oldukça makul olan fiyatıyla da dikkat çekiyor; 2.000 İsviçre Frankı.

ORİS65.

Detaylar

Oris Divers 65

Materyal: Paslanmaz Çelik

Kalibre: Oris 733 otomatik kalibre

Çap: 40 mm

Güç rezervi: 38 saat

Su geçirmezlik: 100 m

QP kararı: Oris’in alışılagelmiş yolculuğunda farklı bir şey: 2015 için gerçekten sürpriz bir hit.