Nomos’un Yenİ Görüş Alanı

  • 45 SHARES

Neomatik, markanın yola çıkışından bu yana, Nomos’un ana koleksiyonlarına en güçlü ve eğlenceli katkıyı yaptı. Yazı Chris Hall

Öncelikle Nomos neomatik’e bir hoşgeldin diyelim ( “n” harfinin küçük olması rahat tarzının bir parçası). Ama gerçekten, nedir bu? Görsel ve tematik açıdan öyle görünse de, aslında yeni bir saat ailesi değil. Tamamen yeni bir saat değil, ancak Minimatik açısından baktığımızda da öyle. Çünkü Minimatik Mart ayında Baselworld’de (manüfaktür DUW 3001 otomatik kalibrenin ilk örneği olarak) tanıtıldığı şekliyle artık mevcut değil. İki Minimatik modeli de aynı zamanda neomatik. Bu, adından da anlaşılacağı gibi manuel olmayan tek seri. En basit şekliyle tanımlayacak olursak, neomatik Tangente, Metro, Ludwig, Zurich ve Orion modellerinin yeni, otomatik versiyonlarını temsil ediyor (Tangomat’ın varlığını sert bir biçimde görmezden geliyor).  Tüm neomatik saatlerde DUW 3001 mekanizması kullanılıyor ve bu da marka için otomatik kalibrelere (daha çok gelecek ürünlerde) her zamankinden çok daha fazla vurgu yapacak daha kapsamlı bir stratejinin parçası.

nomos3

Kalibrede kullanılan oldukça etkileyici mühendislik tekniklerine ve otomatik kurmalı üretimde büyük bir yükselişin kurumsal anlamına rağmen, neomatik’in asıl büyük etkisi kesinlikle tasarımından geliyor. Bu kulağa biraz korkutucu gelebilir ve pek çok markaya baktığımızda öyle de olacaktır, ancak Nomos bizi her saniye bir yenisini sunduğu sonsuz kadran renkleri ve küçük güncellemeler yağmuruna tutacak türden bir şirket değil.

Metro’yu bir kenara bırakırsak, neomatik’e sahip olmayan seriler Nomos’un 25 yıllık hayatında neredeyse hiç değişmedi. Onları şampanya rengi kadranları ve yeni canlı renk tonlarıyla görmek, anne babanızı caddede zıplayarak simlere bulanmış bir halde konfetiler atarken görmek gibi. Ama elbette iyi anlamda… Beş şampanya rengi ve beyaz kadranlı model alternatifi olmak üzere toplamda on neomatik modeli bulunuyor. Beyaz versiyonlar saat göstergeleri ve ibrelerde gök mavisi veya turuncu ya da kırmızı vurgulara sahipken, şampanya rengi saatlerde (yeni şampanya rengi ince deri kayışların yanı sıra) soluk turuncu ile koyu gri vurgular buluşuyor. Şampanya rengi beş model, resmi olarak markanın tüm saatleri unisex olsa da, Nomos’un kadınlara yönelik ürünler piyasasına her zamankinden güçlü bir biçimde yöneldiğini gösteriyor.

nomos2

Bu bazı koleksiyonlarda diğerlerinden daha iyi işliyor; şampanya rengi Ludwig’de mesela turuncu yerine siyah renkli saat göstergeleri kullanılabilirdi, ancak genel olarak bakıldığında, tek bir hamleyle orijinal tasarımların inceliğini vurguladı, bazı eski modellerin keskin görüntüsünü geride bıraktı ve markanın tüm koleksiyonunu bir adım ileriye taşımış oldu. Ve işin bir başka güzel yanı daha var. Nomos bunların gelecek yılın başına kadar sayısı henüz belli olmayan sınırlı bir üretime tabi olacak neomatik’in “ilk üretim” ürünleri olduğunu açıkladı. Ardından, koleksiyon yeniden tasarıma girecek ve böylece, belki de önümüzdeki 25 yıl boyunca sürecek daha kalıcı bir görünüm elde edilecek.

Detaylar:

Nomos Neomatik

Fiyat: 2.520 – 2.960 Euro

Materyal: Paslanmaz çelik

Mekanizma: Manüfaktür otomatik DUW 3001 kalibre

Kasa çapı: 35 mm – 36 mm

Güç rezervi: 42 saat

QP kararı: Nomos stratejik açıdan sağlam olduğu kadar estetik açıdan da keyif verici, aydınlık bir seçenek sunuyor.