Gotİk Speake-Marin Velsheda

  • 114 SHARES

“A Passion for Watchmaking” mottosundan yola çıkan Speake-Marin’in klasik modeli Velsheda şimdi gotik tasarımında

J-Class Koleksiyonu Speake-Marin’ın en ikonik saatlerinin yer aldığı koleksiyonlarından birisi. Şimdi ise bu eşsiz koleksiyonda yer alan Velsheda tasarımı gotik formu ile karşımıza çıkıyor.

Adını 1930’lu yılların efsanevi İngiliz yarış yatından alan “J Class” koleksiyonunun en gözde parçalarından birisi kuşkusuz Velsheda. Hal böyle olunca da marka bu değerli tasarımı farklı bir formda tekrar gündeme getirmeye karar veriyor. Ortaya çıkan sonuç minimalist kadranı üzerinde mavi paslanmaz çelik ibreleri ile göz alıcı.

Baselworld 2016 öncesi tanıtılan saat, yüksek saatçilikte çok görülmeyen bir detaya sahip; “mono-aiguille” yani tek ibreli konsept. Gotik tasarımlı saat bu özelliği ile normal saat ve dakika ibrelerinin dışına çıkıyor. Kadranda yer alan tek ibresi ile şiirsel ve gösterişli bir niteliğine bürünen saat bu özelliğinden ötürü en yakın beş dakikayı gösterebilme özelliğinde. Kadranda yer alan tek ibrenin göbeğinde yer alan Speake-Marin logosu ise bir diske bağlı olarak 60 saniyelik bir sürede tam turu tamamlıyor.

sm1

Saatte yer alan bir diğer yenilik ise daha önce üretilmiş Velsheda’lardan farklı bir teknik kullanılarak üretilmiş olan mine kadranı. Saatin mine kadranı romen ve arabik rakamlarla tamamlanıyor. Bu rakamlar güçlü karakterleri ile gotik bir stil çiziyor ve neredeyse bir ortaçağ havasına bürünüyor. Rakamlar arasında 12 sayısında ise kırmızı rengi kullanılıyor. Eski İngiliz klasiklerinden esinlenilerek yapılan bu tasarım detayı da kadrana ayrı bir hava katıyor. Ve tüm bu ahenk saatin antik stili ile birleşiyor.

 

sm2

Detaylar: 

Model: Speake-Marin Gothic Velsheda

Mekanizma: Otomatik kurmalı 3002 kalibre

Materyal: Titanyum

Kasa çapı: 42 mm

Kayış: Timsah derisi