Lange Detayların ÖNEMİNİ Vurguluyor

  • 129 SHARES

A.Lange & Söhne’nin ikonik modeli Lange 1 TimeZone şimdi Honey Gold kasasında Dresden özel versiyonuyla tekrar horolojik dünyada.

1994 senesinden beri Lange severlerin gözde modellerinden olan Lange 1 farklı bir formatı ile yüksek saatçilik dünyasını hareketlendiriyor. Alman tabanlı horoloji markaları arasında (ki İsviçre’ye kıyasla oldukça az sayıda olduklarını belirtelim) geleneklerine sadık kalan A. Lange & Söhne şimdi de Lange 1 TimeZone Dresden Edition Honey Gold’u tanıtıyor.

a-lange-sohne-lange-1-timezone-honey-gold-special-edition-dresden-dial-6

Öncelikli olarak saatin oldukça iyi tanıdığımız Lange 1 TimeZone’dan pek de farklı olmadığını belirtmekle başlayalım. Limitli olarak tanıtılan model bu bağlamda mekanik farklılaşmaya gitmekten ziyade tasarımsal bir değişimin habercisi.
Seyahat meraklılarının en çok ihtiyaç duydukları fonksiyonların başında gelen world-timer ve dual-time fonksiyonlarının hibrit bir versiyonunu temsil eden Lange 1 TimeZone, geleneksel dünya haritası formuna kadranında yer vermiyor. Ancak tam da bezelin iç kısmında yer alan ayrı bir şehir çemberi ile bulunulan şehre göre bir ayarlama yapma imkanı sunuyor. Böylelikle de diğer saat markalarından farklılaşarak Lange’nin özelliğini ortaya koyuyor. Yeni versiyonda da bu özelliğe ek olarak 24 farklı zaman diliminde yer alan şehir isimlerine ye veriliyor ve bu şehir isimleri arasında bu defa maison’un doğduğu bölge olan Saksonya eyaletine bağlı Glashütte’nin hemen yanında yer alan Dresden şehrinin adına yer veriliyor. Ki önceki modellerde burada Berlin yer alıyordu. Saatin kadranında yer alan bu detay markanın köklerine ne denli bağlı olduğunun da en büyük göstergesi oluyor.

a-lange-sohne-lange-1-timezone-honey-gold-special-edition-dresden-dial-1

a-lange-sohne-1-time-zone-honey-gold-dresden-5

Merkez dışı saat ve dakika ibreleinin yer aldığı sade kadranda aynı şekilde güç rezervi göstergesi, gece-gündüz göstergesi ve tarih göstergesi de var.
41.9 mm’lik kasası ile ilk defa Honey Gold olarak sunulan model (önceki versiyonlarında dikkat çeken rengin pembe altın olduğunu ekleyelim) bu özelliğiyle de yumuşak ve samimi bir hale bürünüyor.

a-lange-sohne-lange-1-timezone-honey-gold-special-edition-dresden-dial-3

Peki Honey Gold aslında nedir? Lange tarafından Honey Gold olarak adlandırılan alaşım aslında normal 18 karat altın alaşımı ile benzer nitelikte. Ancak kırmızı ile sarı altın arasında bir renk tonuna sahip olmasının sebebi, yapısında yer alan kimyasalların uygun oranlarda bir araya getirilişinden kaynaklanıyor. Bu özellikleriyle de Honey Gold diğer altın türlerinden daha sert ve daha parlak oluyor. Lange’nin bu patentli alaşımı daha önce ‘1815 200th Anniversary F. A. Lange’ ve ‘Lange 1 Honey Gold’ modellerinde de kullandığını da not düşelim.
Saatin Honey Gold kasası içinde A. Lange & Söhne kalibre L031.1’e yer veriliyor. 72 saatlik güç rezervi ile çalışan mekanizma başta Time Zone olmak üzere tüm komplikasyonları ile bir devrim niteliğinde.

Detaylar:
A.Lange & Söhne – Lange 1 TimeZone Dresden Edition
Mekanizma:
Manfaktür kalibre L031.1
Materyal: Honey Gold
Güç rezervi: 72 saat
Limit Sayısı: 100 adet