Güncellenen Harmony Koleksİyonu

  • 172 SHARES

Vacheron Constantin’in yenilenen Harmony koleksiyonu komplikasyonların ve tasarımın uyumuyla sıkı bir izlenim veriyor.

Bu yılın başındaki SIHH markaların hegemonyasından ziyade yeni bir koleksiyonun gövde gösterisine tanık olmuştu. Overseas uyandırabileceği en büyük farkındalıkla herkesin dikkatini çekmişti, bu durum aynı zamanda zekice bir tanıtım hamlesiydi. Vacheron Constantin hem imajını daha çağdaş bir çizgiye çekmeyi başarmıştı hem de geniş serinin getirisiyle birçok model tanıtmış oldu (Değiştirilebilir kayış sistemini de unutmamak gerek). Ocakta daha yenilikçi modelleri tanıtan marka konservatif yönünü ise Pre-SIHH minvalinde yaptığı lansman ile göstermeyi tercih etti. Vacheron Constantin’in belki de en karakteristik koleksiyon grubu tam on yeni modelle güncellendi. Yastık kasa formu denilince akla gelen ilk saat olan Harmony içlerinde bir complete calendar’ın da olduğu saatleriyle etkisini bir kat daha artırdı.

casefrontvc

Vacheron Constantin’in web-sitesine girdiğiniz zaman koleksiyonlar sekmesine tıklarsanız model gruplarının küçük fotoğraflarla gayet net şekilde tanıtıldığını görürsünüz. Bu koleksiyonlar arasında kalan Harmony, Malte, 1972 ve Historiques neredeyse yüksek saatçilikte muadili olmayan üyeler. Bu açıdan bakarsak Vacheron Constantin’in tradisyonel bir marka olmasına rağmen benzersiz kalabildiğini bir kez daha hatırlıyoruz. Harmony de markanın bu farklılığa sahip olmasındaki destekçilerinden biri kasa formu ailenin güçlü ve maskülen görünmesini sağlarken bu koleksiyonda sıklıkla tercih edilen ve yüksek mühendislik gerektiren komplikasyonlar da teknik anlamda doygunluk veriyor. Saatin yarattığı hissiyat kolunuza vintage bir model taktığınızda duyduğunuz hisle aynı, kendisi 1960’larda tekrar dirilen art-deco’nun bir üyesi gibi. Saat 12 pozisyonunda kullanılan çift hazneli tarih penceresi retro bir görünüm veriyor, aynı zamanda Complete Calendar’ın haftanın gününü ve ayı göstermesini sağlıyor. Saatin görünümü teknik yönelimiyle uyum içerisinde, komplikasyonlar böylesine vintage atmosfer yaratan bir saatte olması gereken türden komplikasyonlar. Moonphase’i avangart bir modelde düşünmek demek saat üreticilerinin eksik bir yönlerini kapamak istemelerini hatırlatıyor. Geçmişi oldukça eski dönemlere dayanan bu gibi zorlu süreçler gerektiren komplikasyonlar yüksek saatçiliğe dair bir yetkinlik göstergesi. Bu sebeple manüfaktürler kendilerini ispatlamak adına uyumsuzluğu gözetmeden bu komplikasyonların entegrasyonunu yapıyorlar. Sonuç olarak da ortaya kimlik bunalımı yaşayan parçalar çıkıyor. Şu an bahsettiğimiz Harmony Complete Calendar bunun tam zıttı bir pozisyonda, kendisi kişiliğini oturtmuş ve bu karakter oldukça güçlü. Kültleşmiş Vacheron Constantin detaylarının da bunda payı var.

casevc

Harmony Complete Calendar’ın tamamen yeni bir kalibre kullandığını, en azından 2460’a birkaç dokunuş yaparak onu 2460QC’ye çevirdiğini söylememiz gerek. Otomatik kurmalı kalibre 2460 aslında Vacheron Constantin’in Traditionalle ve Overseas koleksiyonlarındaki World Time komplikasyonlu modellerinde kullandığı bir kalibre. Bu yüzden teknik anlamda yeterli ve kurgulanabilir bir yapısı var. Harmony Complete Calendar genel olarak her anlamda kompakt duruyor. Halihazırda tercih edilen bir model olan Harmony bu yapısıyla artık daha çok dikkat çekecektir. Erçağ Akın

Detaylar
Vacheron Constantin Harmony Complete Calendar
Fiyat:
43.500 Euro
Materyal: Pembe altın
Mekanizma: Otomatik kurmalı ve Cenevre Mührü’ne sahip kalibre 2460QC
Kasa boyutu: 40 X 40 mm
Güç rezervi: 40 saat
QP kararı: Kadrandaki marka ismini ve Malta Cross’u kaldırsanız dahi bu model gerçek bir Vacheron Constantin olurdu.