Baselworld 2016: Tudor Heritage Black Bay Bronze

  • 169 SHARES

Eski koleksiyonu Heritage Black Bay’i yeni materyallerle birleştiren Tudor hem görsel hem de işlevsel bir dehaya imza atıyor.

Baselworld başlıyor. Fuarın başlamasıyla birlikte tüm markalar en yeni modellerini piyasaya çıkarıyor. Bu modeller arasında en göze çarpan markalardan biri ise Tudor oluyor. Eski koleksiyonlarını yeni materyaller eşliğinde güncelleyen markanın en dikkat çeken modellerinden biri ise Heritage Black Bay koleksiyonundan çıkan bronz kasalı model oldu.

Aslında yüksek saatçilik dünyası bu modelin gelişinin farkındaydı. 13 Mart tarihinde bir blog üzerinde yeni bronz modelin bir prototipinin görselleri yayınlanmıştı ancak yayınlanan görsellerin yanında yer alan notta kesin olmadığına dair yer alan ibareler saat meraklılarını sadece daha çok meraklanmaya itmişti. Sosyal medya kanallarının hızı düşünüldüğünde birisi sadece aceleci davranıp bir prototip tasarlamış olabilirdi. İşte markanın Apple ürünlerinin piyasaya çıkışını anımsatan bu guerilla marketing yönteminin üzerinden tam üç gün geçti ve haber doğrulandı.

Tudor ailesinin en gözde modellerinden olan Heritage Black Bay koleksiyonunun geldiği son nokta gerçekten çok tatmin edici. Yüksek saatçilik trendlerinin değişimi göz önüne alındığından bronz materyalinin ön plana çıkacağı bir döneme davetli olduğumuzu gösteren model de bu defa Tudor’un kendi manüfaktürü bir mekanizma da karşımıza çıkıyor.

HERITAGE-BLACK-BAY-BRONZE-1

Saat diğer Heritage Black Bay modellerinden 2 mm daha geniş olarak 43 mm’lik bir kasaya sahip. Her ne kadar değişiklikler olsa da gösterişli model, Tudor’un tarihinden beslenen karakteristik elemanları da bünyesinde taşımaya devam ediyor. Bunların başında da kadran ve kubbeli kristali yer alıyor. Ek olarak tepe kolu da farklı tasarımı ile ilginç bir tarzın başlangıcı olma görevi görüyor.

Bronz kasasına gelecek olursak, Tudor’un bronz materyali kullanmasının temel sebebi tabi ki de tarihsel bir anlama sahip. Eski gemilerde ve dalış ekipmanlarında çokça kullanılan bu materyal Tudor’un tarihi ile de eşleşir bir nitelikte. Rengi ile de görsel bir şölen yakalayan bronz materyali, çikolata kahvesi kadran ve altın-bej detaylı bezel ile buluşunca da mükemmel bir bütünlüğe ulaşmış.

HERITAGE-BLACK-BAY-BRONZE-2

Mekanizmasına değinmemiz gerekirse, Tudor North Flag ve Pelagos’ta kullanılan MT5621 Tudor manüfaktürü mekanizma bu modelde de kullanılıyor. 70 saatlik güç rezervi ve 28,800 salınımla çalışan mekanizma COSC sertifikası taşıma özelliğine de sahip.

Tüm bu özellikleri ile mükemmel bir forma kavuşan model eskitilmiş paraşüt kumaşı ve ya eskitilmiş kahverengi deri kayış ile satılıyor. Yeni model için önerilen satış rakamı ise 3800 İsviçre Frankı.