70’lerden Bİr Memovox Geçmİştİ

  • 8 SHARES

İlk olarak 1960’lı yıllarda geliştirilen Memovox, alarm fonksiyonlu saatler arasında neredeyse lider denilebilecek konumda.

Alarm fonksiyonlu saatler horolojik markalar için her zaman en niş parçalardan biri oldu. Bu sebeple değişik markalar her zaman farklı alarm fonksiyonlu saat fikirleriyle gelmiş olsa da bu fikirlerin pek azı kalıcılığını korudu.
Tüm bu saatlere meydan okur nitelikteki Jaeger-LeCoultre Memovox ise 60 senedir yüksek saatçilik dünyasında yer almaya devam ediyor. Yıllar içerisinde farklı tasarım detayları ile karşımıza çıkan model, trend algılarınca şekillenmeye devam etti. Şimdi de güncel bir formu ile karşımızda.

jlc-memovox-1970
1970’lerde üretilmiş Memovox Snowdrop

Horolojik dünyada modellerin ilk versiyonlarını tekrarlamak ne kadar büyük bir trend haline gelmişse de Jaeger-LeCoultre farklı bir politika izleyerek saatin 1970’lerde üretilmiş bir versiyonundan esinlenmeyi seçiyor. Tasarımsal anlamda oldukça zengin bir dönem olan 70’lerde üretilmiş olan geçmiş model her ne kadar o dönemin ihtişamına sahip olsa da yeni model bu ihtişama modern dokunuşlar eklemeyi beceriyor.
Yeni Master Memovox Boutique Edition eskiden kulaksız olarak geliştirilmiş Memovox Snowdrop’dan en çok kadran tasarımı olarak etkileniyor. Eski versiyonda olduğu gibi saatin kadranına baton indeskler ve mavi-lacivert renk detayları hakim. Ayrıca saatin tasarımına bu defa ince işçilikli deri kayışıyla birleşen kulaklar da dahil oluyor. 42 mm’lik kasası dışında kayışında da lacivert detaylarına yer vererek zenginleşen model, 45 saatlik güç rezervine sahip kalibre 956 ile tamamlanıyor.
500 parça ile limitli olan model adından da anlaşılabileceği gibi sadece Jaeger-LeCoultre butiklerde satışa çıkacak.

jaeger-lecoultre-master-memovox-boutique-edition2

Detaylar:
Jaeger-LeCoultre Master Memovox Boutique Edition
Mekanizma:
Kalibre 956
Materyal: Paslanmaz çelik
Güç rezervi: 45 saat
Kasa çapı: 40 mm
Su geçirmezlik: 50 metre
QP kararı: Maisonlar tarafından geliştirilen alarm fonksiyonları arasında en elegan tasarımın bu modele ait olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.