OMEGA ÜÇLEMESİ

  • 131 SHARES

Omega geçmişinde yad edilecek bir yıl varsa şüphesiz 1957’dir. Neden diye soracak olursanız aşağıda sizleri uzun bir açıklama beklemekte.

Bir saat markasının aynı yıl içinde üç tane külte dönüşecek modeli piyasaya sürmesi çok görülmüş bir olay değildir. Omega’nın 1957 yılında çıkardığı Speedmaster, Seamaster ve Railmaster modelleri aradan geçen 60 yılın ardından hala yerlerini kimseye kaptırma niyetinde değiller. Omega da saatlerin bu azmini bu seneki Baselworld’de tanıttığı sınırlı sayıda üretilen Trilogy setiyle takdir etme kararı almış. Koleksiyon yaratılırken, Omega ilk defa kullandığı özel bir dijital tarama teknolojisinden yardım alarak döneme ait saatlerin kesitlerini ve ölçülerini birebir hesaplayıp bu verilere bağlı kalarak modelleri revize etmekten çok vintage’laştırıyor diyebiliriz. Bu teknolojiyle birlikte elde edilen sonuçlar yeni tasarımlar için şablon görevi görüyor. Sadece küçük revizyonların yapıldığı üç model tasarlanırken temel amaç “Class of 1957” ruhuna sadık kalabilmek. Saatleri incelediğimizde belirtmeden geçemeyeceklerimiz ise; siyah kadranlardaki tropikal detaylar ve her üç saatin de retro logolarının birbirinden tümüyle farklı olması. Bu da markanın 50’lerde üreticilerinin logoyu nasıl kendilerine göre yorumladığına dair küçük bir gönderme.

Koleksiyondaki her modeli teker teker analiz edecek olursak; satışa sunulan ilk Omega Seamaster 300, adından da anlaşılacağı üzere suya dayanıklılığıyla adından söz ettirirken, siyah kadranı, eski zamanlarda İngiliz hükümetine ait mülkleri işaretlemekte kullanılan broad arrow formundaki ibresi, çift yönlü dönen ve dalış süresini ölçen bezeli ve üçgen şeklindeki indeksiyle kısa zamanda popülerlik kazanan bir modeldi. Modernize edilmiş revizyonlarla 2017 modelinde de CK2913’ün tüm özelliklerine sadık kalınırken siyah aliminyum bezeli ve 57 modelinde suya dayanıklılığını sembolize eden Naïad işaretini tepe kolunda taşımaya devam ediyor. Model Sea Horse motifinin de aynı şekilde kazıldığı kasa arkasına sahip. Seamaster, OMEGA Master Chronometer kalibre 8806 ile çalışıyor ve 4 yıllık garantiye sahip.

Sette bulunan Railmaster ise “made to be worn to work” mottosuyla yola çıkmış bir modeldi. Minimal dizaynı ve mütevazi stilini 2017 modelinde de koruyan bu beyaz yakalı işçi, vintage indekslerini Super-LumiNova fillinglerinden daha güçlü bir ışık gelmesi için derinleştirmiş. Tasarlandığı dönemde bilim adamları, teknisyenler gibi kişilerin iş hayatlarına uyum sağlamak adına çift kasalı ve antimanyetik bir şekilde satışa sunulan Railmaster, 2017 tasarımında bu özelliklerini 15.000 gauss’a kadar dayanabilen “Master Chronometer 8806 kalibresiyle sağlıyor. İlk yaratılan Speedmaster nam-ı diğer “Broad Arrow” da yine adıyla kendini ele veriyordu. Her ne kadar daha sonra kariyer planlarında yapmış olduğu büyük değişimle hatırlansa da(1960’da Apollo 11 yolcuğunda aya Neil Armstrong’dan sonra adım atan Buzz Aldrin’in kolunda hangi saat vardı bilin bakalım.) takimetresine bezelinde yer veren ilk kronograf kol saati olma özelliğini tamamıyla yarış sürücüleri için geliştirmişti. Trilogy’deki Speedmaster da işte bu ilk modelin takimetresini referans alıyor ve vintage hissi pekiştirmek adına kasasını küçültüp, modelde 1861 mekanizması tercih ediliyor.

Bu üç modelden de sadece 3.557 tane üretildiğini hatırlatmakta fayda var. Saatlerin 57 yılındaki tüm paketlemesine sadık olarak sundukları kutularda ayrıca iki farklı kayış ve bu değişimde yardımcı olacak gereçler de bulunuyor. Yazının bundan sonraki kısmı ise gerçek koleksiyonerleri ilgilendiriyor zira onların bu koleksiyondan sadece bir tane modelle yetinmelerinin mümkün olmayacağını öngörebiliyoruz. Koleksiyonerlere özel “Trilogy” kutusunda neler var derseniz; İsviçre meşe ağacından üretilmiş tahta kutuların ön plakasında öncelikle bu 557 adetten hangi sete sahip olduğunuzu belirten bir gösterge yer alıyor. Ön yüzünde kazılı “1957 Seahorse” motifi, Trilogy kutusunu açtığınızda Omega’nın ikonik deri kırmızı kutusunda bulunan üç saatin kadranında limited edition number’ına yer verilirken, saatlerin kasa arka kapağında ise “Limited to 557 timepieces” ibaresi bulunuyor. Tahta kutuda aynı zamanda üç deri ve üç Nato kayışla birlikte, ahşap kayış değiştirme aparatı bulunuyor. Sadece 557 adet üretilen bu set yılın en çok konuşulan serisi olma yolunda yerini hiç kimseye kaptırmamakta kararlı görünüyor.