SORU İŞARETİ

  • 296 SHARES

In-house mekanizmalara onay verebilir miyiz? QP bir daha düşünün diyor.

Otomobillerin motorları gibi saatlerin mekanizmaları da gerçekten atan kalbe benzer. Estetik önemli olsa da mekanizmanın beklenen performansı göstermediği bir saat, kullanışlı ve keyifli olamaz. In-house mekanizmaların ardında bu mantık yatar ama burada da nihayetinde yetiştiği bölgenin deniz seviyesinden yüksekliğini kahvenin tadından daha iyi bildiğimiz yöresel kahve çekirdeği fenomenine benzer şekilde dört dörtlük bir şeffaflık bulmak zordur.  

In-house mekanizmalar, söz konusu markalara cazibe katar, kendi içlerinde kalite ve tasarım bakımından mükemmellik eğiliminde olurlar ama hepsi bu değildir. Pek çok marka in-house mekanizmalar sunup üretse de bunun getirdiği büyük masraflar, sektör standardı olan üçüncü parti mekanizmaların saat ekosisteminde hala önemli bir rol oynaması anlamı taşır. ETA ve Sellita gibi mekanizmaların sizi asla yüzüstü bırakmayacağının neredeyse kesin olması düşünüldüğünde bu daha geçerli bir durumdur. Peki aradığınız şey ne olmalı ve onu neden istemelisiniz?

Artık Swatch Group’un bir parçası olan ETA, orijinal volüm tedarikçisi ve 2824, saat dünyasının Ford V-8’idir; kökenleri 19. yüzyıla dek dayanır. ETA “tractor” mekanizmaların, genellikle son derece modifiye edilmiş ya da destekleyici komplikasyon modülleri olarak (Dubois-Dupraz kronograf modülü ve ETA taban, ardında on yıllar olan bir birliktelik) sektörde aniden ortaya çıkmaları şaşırtıcı değil. Patek Philippe’nin dört P’si olduğunu yeni öğrendiğinizde, saat mekanizmalarıyla ilgili de “Sadece bir ETA” dersiniz -bu mekanizmalar bombaya dayanıklılık seviyesinde güçlü ve içlerinde bulundukları kasalardan daha uzun ömürlüler. 

Seri volüm üretilen saatler satmayı isteyen herkes için ETA, bir seçenekten çok bir “Neden olmasın?” meselesi. Bu seri, 7750 gibi kanıtlanmış, yüksek kaliteli kronograflar, elle kurulan ve basitliğine aldanılmaması gereken Unitas (kıyametten sağlam çıkacak son saat bir Unitas olacak), bir de çok sayıda calendar/small komplikasyon varyantları içeriyor. Büyük oranda 70’lere ve 80’lere uzanan bir teknolojiye dayanıyor. Bu yüzden artırılmış güç rezervi ve daha fazla modern mekanizmanın sunduğu üst seviye kesinlik bakımından dezavantajlı olabilse de 38 saat ve günde yaklaşık 10 saniye bir hayli yeterli.

Yazının devamını QP No:46’da 62. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.