YÜKSEK SAATÇİLİKTE FUAR SENKRONİZASYONU

  • 64 SHARES

2020 itibarıyla koordine edilecek olan Salon International de la Haute Horlogerie in Geneva (SIHH) ve Baselworld fuar takvimleri ve bu gelişmenin yarattığı sebep-sonuç ilişkisine dair bir çözümleme.

Yüksek saatçilikte değişen fuar anlayışı 2020 itibarıyla radikal bir karar doğrultusunda şekillenecek. 2019 yılına kadar Ocak ayında düzenlenen Salon International de la Haute Horlogerie in Geneva (SIHH ) ve Mart’ta gerçekleşen Baselworld, alışılagelmiş bu takvimi tümüyle değiştirerek tarihlerini Nisan ve Mayıs aylarına çekiyor. 2020’de 26-29 Nisan arası gerçekleşecek SIHH’i akabinde 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında Baselworld takip edecek.

4 yıllık bir kontrata sahip bu karar ise size SIHH’in ilk zamanlarını hatırlatabilir. Zira fuarın kuruluş yılı olan 1991’de, tanıtımını pekiştirmek adına Baselworld ile aynı tarihlerde gerçekleşen SIHH, endüstri ile ilgili kimseleri iki şehir arasında mekik dokutmuştu. Verilen bu ortak kararın İsviçre’ye uzak destinasyonlardan kalkıp, her yıl 1 ay arayla ülkeyi ziyaret etmek zorunda kalan endüstriden kimseler için yararlı olacağını savunan fuar direktörleri, kurulan diyalog sayesinde markalara dair yenilikleri kompakt bir şekilde keşfetme şansının da altını çizmekte. Değişen marka stratejileri ve geçtiğimiz aylarda fuarlara dair verilen güncelleme kararları yüksek saatçilik dünyasına “birlikten güç doğar” mottosunu aşılamış gibi görünüyor. Zira bu gelişmelere bizim çerçevemizden bakacak olursanız, markalar ile yenilikleri paylaşmak için tüm duyularımızı kullandığımız ölçüde zaman çizelgesine takılmadan verim sağlanabileceği kanaatindeyiz.