PROVENANCE

  • 253 SHARES

Güncel müzayede listemiz şimdi de Jacqueline Kennedy’nin Cartier Tank’i ile dikkat çekiyor.

Eğer bir müzayededen fonksiyonelliği olan bir parça alacaksanız başlıca dikkat etmeniz gereken üç unsur var; ilki sahip olmak istediğiniz ürünün işlevini yerine getirebilmesi. Örneğin bir saat almak istiyorsanız onun zamanı çağdaş parçalar kadar olmasa da doğru şekilde göstermesini istersiniz, tabii ürünün sağlamlığını da bu maddeye ekleyebiliriz. İkincil olarak modelin ne kadar nadide bir parça olduğuna dikkat etmelisiniz, bu her müzayede kolunda geçerliliğini koruyan bir madde, satılan bir lot ne kadar az bulunursa o kadar değerli olacaktır. Son olarak ise müzayede ürününün kökenine dikkat etmeniz gerekir. İlk madde satılan parçanın temel fiyatını belirler, ikinci madde gerçek değerini belirler, üçüncü basamak ise kendisinin bir rekor kırıp kıramayacağına karar verir. İstisnalar kaideyi bozmaz; kısa süre önce satılan çelik bir 1518 sadece nadir bulunması sebebiyle yaklaşık 11 milyon dolarlık fiyatıyla satılan en pahalı kol saati olmuştu. Fakat Patek Philippe dışında genellikle işler bizim az önce bahsettiğimiz şekilde yürüyor. Christie’s’in yarın New York’ta satışını gerçekleştireceği saat bu rekorlardan birini büyük ihtimalle kıramayacak, ancak birkaç hafta önce çıkan Paul Newman Daytona haberleri olmasaydı birazdan bahsedeceğimiz Cartier Tank daha büyük ses getirebilirdi. Jacqueline Kennedy’nin geçmiş fotoğraf karelerine bakarsanız kolunda minimal bir Tank görme olasılığınız oldukça yüksek. Saat Kennedy’ye kız kardeşi Lee’nin eşi Prince Stanisław Albrecht Radziwiłł ya da kısaca Stas tarafından hediye edilmişti. Saatin arkasında “Stas to Jackie 23 Feb. 63 2:05 am to 9:35 pm.” İşlemesi vardı; bu Lee, Stas, Jackie ve Stas’ın arkadaşı Chuck Spalding ile JFK’in beraber çıktıkları bir yürüyüşün tarihini işaret ediyordu.

Jackie daha sonra bu hediyeye cevaben Stas ve arkadaşı Spalding’i resmettiği bir tabloyu Stas’a verdi ki bu parça da müzayedede saatin yeni alıcısına verilecek.

Saatle ilgili küçük ama önemli bir detay daha mevcut, 60’larda bir Cartier Tank alabilmeniz için maison’un Londra, New York ya da Paris’teki butiklerine gitmeniz gerekiyordu, yani bir aracı sayesinde Cartier’ye ulaşmanız mümkün değildi. Modelin kasa arka kapağındaki Made in France işlemesi ve kadrandaki Cartier France yazısı saatin saf bir Parisienne olduğunu işaret ediyor. Bu da Christie’s’in ön gördüğü 60.000-120.000 Dolarlık tahmini satış rakamının aslında ne kadar mütevazı olduğunu bir kez daha hatırlamamızı sağlıyor.