PANERAI’NIN ENDER PARÇALARI

  • 262 SHARES

Eğer saat koleksiyonunuz için güçlü bir yatırım yapmanın peşindeyseniz, Sotheby’s London’da bu akşam saat 21:00’da gerçekleşecek müzayedenin şanslı isimlerinden biri olmak için hala vaktiniz var.

Giovanni Panerai, Floransa’daki ilk dükkanını açtığında, buranın basit bir dükkan ya da atölye olarak tanımlanmasından da öte, mekanın bir saat okuluna dönüşmesini istiyordu. Officine Panerai’nin temelini atan ve şehrin ilk saatçilik okuluna dönüşen mekanı, aynı zamanda 1860’lı yıllardan bugüne kadar uzanacak köklü bir mirasın da ilk adımıydı. Geçen zaman içerisinde Officine Panerai, İtalyan Ordusu’nun ihtiyaçlarını karşılamak üzere, üretmeye başlıyor. Takvimler 23 Mart 1916’yı gösterdiğinde, bugün hala markanın alametifarikası olaran nitelenebilecek Radiomir’in, yani radyum temelli toz sayesinde kadrandaki rakamlara ve ekipmana aydınlatma gücü sağlayan teknolojinin, patenti Officine Panerai tarafından tescilleniyor ve Radiomir kültürünün ilk parçaları bu tarih itibarıyla üretiliyor.

Aradan neredeyse 102 yıl geçmiş iken, Radiomir gibi pek çok kırılma noktası Panerai’nin kronolojik sıralamasında önemini koruyor. Haliyle, o döneme tanıklık etmiş parçaların peşinde olmak istemeniz, yüksek saatçilikle aranızdaki tutkuyla doğru orantılı olarak artıyor. Zira Radiomir’in geçmişe saygı duruşunda bulunan, 2016’da 99 adet sınırlı sayıda yeniden üretilen ender parçalarından birine, 1940’lı yıllarda İtalyan denizcileri için üretilmesi planlanan lakin hiçbir zaman banda çıkmayan Mare Nostrum’un bir prototipine ya da geçmişten geleceğe doğru ışınlanarak henüz satışa çıkmamış olan ve Panerai’nin merakla beklenen modelleri arasına giren Lab-ID’nin prototipine sahip olmak isterseniz, hala birkaç saatiniz var.

Sotheby’s London’da gerçekleşecek açık artırma, bu üç sıra dışı parçayı tek bir seferde satışa sunacak. 2017’de gerçekleşen müzayedede elde ettikleri güçlü iş birliğini devam ettirmenin izinde ilerleyen iki marka, “Panerai: The Prototypes” müzayedesi için bu akşam 21:00’a doğru geri sayıyor.