ONLY WATCH 2019’A DAİR GELİŞMELER

  • 113 SHARES

9 Kasım 2019 tarihinde Cenevre’deki Four Seasons Hotel Des Bergues’de gerçekleşecek olan Only Watch müzayedesine daha çok zaman olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu 8. edisyon hakkındaki enteresan detayları öğrenmeniz için bir engel teşkil etmiyor.

Yüksek saatçiliği bir lüks tüketim sektörü olarak genellemekten çıkaran “Only Watch” müzayedesinin mottosunu bilmek uzun uzadıya açıklamaların önüne geçiyor: “İyi gelmek için güzellik yaratmak.”. 52 saat markasının sadece DMD hastalığına bir fon oluşturmak için güçlerini birleştirip, bu müzayedede satılmak üzere yalnızca bir adet saat tasarlama zahmetine girdiği düşünüldüğünde ne demek istediğimizi anlamak kolaylaşıyor. Benzeri olmayan saatlerin satışından elde edilecek gelirin tümüyle 3.000 kişiden 1’inde rastlanan bu hastalığın tedavisini bulmak için harcanacak olması bile umut vaat ediyor.

Bu sene ilk kez katılımın rekor marka sayısına ulaştığı ve Christie’s ile birlikte gerçekleştirilecek müzayede özellikle Monako Prensi II. Albert’in de büyük önem gösterdiği bir etkinlik. Zaten müzayede kendisinin himayesinde gerçekleşiyor. 52 markanın katılım gösterip 50 adet saatin satışa sunulduğu ise uzu dönemdir ortak tasarımlar için birlikte çalışan Bethune + Urwerk ve L’epée ve MB& F’in totalde 2 model yaratmasından kaynaklanıyor. Katılan diğer tüm markaları sıralamaktansa katılmayacak markaları soracak olursanız Rolex ve Omega aklımıza ilk gelen manüfaktürler arasında. Rekoru kırması beklenen marka ve modeli ise kuşkusuz Patek Philippe ve Only Watch için tasarlanan en komplike model olan paslanmaz çelik Grandmaster Chime ref. 6300A-010. Saatler her zaman olduğu gibi Dünya turuna  25-28 Eylül’de Monaco Yacht Show’da başlayıp, Dubai, Paris, Londra, New York, Tokyo, Singapur ve Taipei’i dolaştıktan sonra Cenevre’de Four Seasons Hôtel des Bergues’de müzayedede sahneye çıkmak için kutularına yerleşecekler.