PHILLIPS’İN GELİŞTİRDİĞİ UZMANLIK ALANI

  • 110 SHARES

Müzayede evi son birkaç yılda fotoğraflar üzerinde söz sahibi olmaya başladı, 18 Mayıs’taki açık artırmada bu durumu pekiştirecek satışlar gerçekleşebilir.

Müzayede evleri arasındaki kıyasıya rekabet, kurumların uzmanlık alanlarının da değişmesine sebep olabiliyor. Phillips geçtiğimiz birkaç yıllık dilimde yarattığı ULTIMATE serisiyle başyapıtlardan benzersiz ve hepsi satılmış özel edisyonlara kadar geniş fotoğraf seçkileri sunmaya başlamıştı. Bu süreçte 100’den fazla dünya rekoru kırılırken ULTIMATE VOGUE da ULTIMATE CAMPAIGN de büyük başarı yakaladı. Bu süreçte Bruce Weber ve Tyrone Lebon gibi isimlerin kadrajına yansıyan 20. ve 21. yüzyılın en önemli karelerinin satışı gerçekleşmişti, ancak Phillips buna son verecekmiş gibi durmuyor. Müzayede evi 18 Mayıs’ta, Londra’da 90’dan fazla lot’un yer alacağı Photographs açık artırmasını düzenleyecek. Henri Cartier-Bresson, Robert Frank, Irving Penn, Richard Avedon, Seiji Kurata ve John Baldessari gibi fotoğrafçılarının işlerinin yer alacağı etkinlikte özel edisyonlar ve imzalı eserler çok büyük ihtimalle Londra’ya giden uçaklardaki koltukların kısa sürede kapılmasını sağlayacaktır. Müzayedenin en ilgi çeken fotoğrafı -en azından tahmini satış değeri anlamında- John Baldessari’nin ilk kez 1991’deki kişisel sergisinde gördüğümüz Transform (Lipstick) karesi. Baldessari’nin sıra dışı tutumunu en iyi şekilde yansıtan fotoğrafın 300.000-400.000 Sterlin gibi bir tahmini satış değeri mevcut.

Müzayedenin farklı bir yönü de fotoğrafları bir arada düşündüğümüz zaman ortaya çıkıyor. Reklam kampanyalarında yer almış karelerin de olduğu Photographs satışında sektörün özellikle 1980 ve 1990’larda nasıl şekil aldığını ve bu durumun 21. yüzyıla nasıl etki ettiğini tecrübe etmek geçmişe yolculuk hissi yaratıyor. Kate Moss başta olmak üzere önemli simaların öne çıktığı birçok fotoğrafla karşılaşacağımızı düşünürsek ya da Bruce Weber’in Calvin Klein’in Obsession parfümü için çektiği Ric and Natalie’yi düşünürsek cinselliğin de reklam karelerindeki evrimine tanık olabiliriz.

Photographs, 18 Mayıs
30 Berkeley Square, Londra

John Baldessari; Transform (Lipstick), 1990

Açılış görseli: 1964 yılında Paris’de Marc Riboud’nun kadrajına yansıyan Yves Saint Laurent.