KUTSAL EMANET

  • 223 SHARES

Yüksek saatçilikteki en önemli birkaç saatten biri sonunda gün yüzüne çıktı: Paul Newman’ın Daytona’sına merhaba deyin!

Yüksek saatçilikte tarihi anlara tanıklık etmiş ya da geçmişi şekillendirmiş birden fazla model var; Buzz Aldrin’in Omega Speedmaster’ı Ay’a ayak basan ilk parça olmasıyla önem kazanmıştı. Caroline Murat’ın Breguet’si bilinen ilk kol saati olması sebebiyle (ve Reine de Naples’ın atası olmasıyla) öne çıkmıştı. Eski ABD Başkanı Lyndon B. Johnson’ın sarı altın Day-Date’i ‘President’ takma adının Rolex lugatına girmesini sağlamıştı, aynı şekilde Paul Newman’ın 6239’u da Paul Newman Daytona’nın doğuşunu müjdelemişti. Ancak bu saydığımız modellerin hiçbiri ortalıkta yoktu, en azından kısa zaman önceye kadar. Buzz Aldrin’in Omega’sı müzeye yaptığı yolculuk sırasında ortadan kaybolmuştu, Breguet’nin ilk kol saatine ise sadece 1855’teki kayıt defterlerinde rastlanıyordu, President’dan ise hiçbir haber yoktu. Fakat Paul Newman’ın Daytona’sı bu gizem dolu seçki arasından sıyrılıp aydınlığa çıkmayı başardı.

Phillips’in sonbaharda New York’da gerçekleştireceği müzayedede “Paul Newman’ın Daytona’sı” satışa sunulacak. Yanlış okumadınız; Paul Newman Daytona değil, aktörün bizzat taktığı 6239 yeni sahibine kavuşacak. Saatin hikayesi küçük bir Hollywood senaryosu tadında: Paul Newman’ın kızı Nell Potts’un küçük bir kızken James Cox adında bir erkek arkadaşı vardır. James, Connecitcut’taki yarış pisti Lime Rock’da Paul Newman’la tanışır, fakat o zaman henüz 13 yaşında olan genç adam karşısındaki ismin Hollywood efsanesi olduğunu bilmez. İlk tanışmanın ardından James Cox Newman’ın şöhretinden haberdar olur, kısa süre sonra Nell Potts ve James Cox bu kez Newman’ın evine gider. Paul Newman Cox’a saatin kaç olduğunu sorar ve kendisinden “Maalesef bilmiyorum, saatim yok.” cevabını alır. Cömert Newman kolundaki 6239’u hiç düşünmeden James Cox’a verir ve “Bu saati al o zaman, eğer kurarsan zamanı oldukça iyi gösterir.” der. Birkaç dakikalık bir film sahnesi gibi gelişen hikaye yüksek saatçiliğin tarihinde önemli bir dönüm noktası olur. Nell Potts babasının ölümünden iki yıl sonra Nell Newman Vakfı’nı kurar, ardından bir aracı Newman’ın kızına babasının saatini getirir. Peki bu saatin gerçekten Paul Newman’ın Daytona’sı olduğunu nereden biliyoruz? Cevap basit: 6239’u Newman’a hediye eden kişi aktörün eşi Joanne Woodward’dur. Woodward, eşinin hız tutkusunu bildiği için modelin kasa arka kapağına bir işleme de yaptırmıştır: “Drive carefully me.” (Dikkatli kullan).

Ne kadar önemlidir bilinmez ama saatin kondisyonu oldukça iyi, kasası da zamanın getirdiği makul eskime emarelerine sahip, müzayedede sıradan bir 6239 olsaydı gayet iyi bir rakama alıcı bulabilirdi. Fakat bunun gibi somut detaylar bu saatin Newman’ın Daytona’sı olmasının yanında hiçbir önem teşkil etmiyor. Bir koleksiyonerin Paul Newman’ın efsanevi Daytona’sına sahip olması bizi dahi heyecanlandırırken potansiyel alıcıların neler hissettiğini tahmin bile edemiyoruz.