İkİ Gün Süren Müzayede Maratonunun Ardından

  • 157 SHARES

Londra’da gerçekleşen David Bowie/Collector Part I/II müzayedelerinin satış rakamları beklenin üç katına ulaştı.

Geçtiğimiz günlerde köklü müzayede maison’u Sotheby’s, Ocak ayında kaybettiğimiz müzik ikonu David Bowie’nin sanat koleksiyonunun yer aldığı bir müzayedeye ev sahipliği yaptı. Düzenlenen açık artırmada sanatçının yıllar boyunca biriktirmiş olduğu 400’den fazla sanat eserinin büyük bir kısmı yer alıyordu. David Bowie’nin koleksiyonunda yer alan eserlerin ise hatırı sayılır ressam ve fotoğrafçılara ait olduğunu belirtelim. Frank Auerbach, Jean-Michel Basquiat ve Damien Hirst gibi isimlerin eserlerinin yer aldığı açık artırma beklenenden çok daha fazla ilgi gördü.

dhs4836_c_771_0
Damien Hirst, Beautiful, shattering, slashing, violent, pinky, hacking, sphincter painting,
1995

Sanatçının ailesi her ne kadar “özel anlamı” olduğunu belirtmiş oldukları parçaları tutmayı tercih etse de koleksiyonda yer alan diğer parçalar, Sotheby’s’in tahmini satış fiyatlarının nerdeyse üç katına çıkarak müzayede evini de şaşırttı.
Açık artırma sonrası yapılan raporlamaya göre, satışa çıkan 356 sanat eserinin ilk kısmı (Bowie’nin toplam koleksiyonunun %65’ine denk gelen bir rakam) satışa çıktıkları ilk gün içerisinde 30.3 Milyon Amerikan Dolarına satıldı.
Müzayedenin en yüksek rakama satılan parçası Jean-Michel Basquiat’ın Julian Schnabel 1996 yapımı “Basquiat” filminden esinlenen tablosu “Air Force” oldu. 3.3 Milyon Amerikan Doları tahmini satış fiyatına sahip olan tablo 8.8 Milyon Amerikan Dolar’ına adını belirtmeyen bir Avrupalı koleksiyonere satıldı.
Bowie’nin “bu görüntü gibi duyulmak istiyorum” diye yorumladığı Auerbach’ın Head of Gerda Boehm eseri de 4.8 Milyon Amerikan Dolarına yeni sahibine kavuştu.

sothebys-basquiat
Jean-Michel Basquiat, Air Force, 1996

Kapak görseli: Peter Shire, ‘Big Sur’ Sofa