Christie’s’İn keşfİ: Apollo 14 for Edgar Mitchell

  • 182 SHARES

Vacheron Constantin ve koleksiyonerleri karşılayan yepyeni bir gizem, Christie’s tarafından su yüzüne çıkarılıyor. Uzun senelerden beri hiç görülmemiş olan Apollo 14 amblemli Vacheron Constantin modeli…

Yıllar süren uzun arayışlardan sonra Christie’s 6 Aralıkta gerçekleşen saat müzayedesinde. Büyük merak konusu olan saat; Vacheron Constantin “Apollo 14 for Edgar Mitchell” ref. 6351’i bu kadar özel ve merak edilir kılan özellikler nedir?
Apollo 14 dünyadan Ay’a gerçekleştirilen üçüncü misyondu. 31 Ocak 1971 tarihli yolculuğun ekibinde Alan Shepard, Stuart Roosa ve Edgar Mitchell’den oluşuyordu. Antares isimli modülle birlikte 5 Şubat tarihinde Shepard ve Mitchell Ay’a indiler, Ay’da geçirdikleri 33 saatin yaklaşık dokuz saatinde “extravehicular activity – EVA” olarak bilinen moon walk faaliyetini gerçekleştirdiler.

auctionapollo14

Dünya’ya geri dönüşlerinden sonra 9 Şubat 1971 tarihinde ise Edgar Mitchell, Vacheron Constantin Ref. 6351 -arkasında özel gravürlere yer veriliyor- ile karşılandı. Sadece üç adet olarak üretilen modelin kadranın Apollo 14’e yer veriliyor. Kasa arkasında ise kapsülde yer alan astronotların soyadları mevcut. Kadranda yer alan altın yıldız sembolü de hala NASA Astronotlarının birliklerinde kullandıkları yıldızın aynısı.
Manüfaktür tarafından 1955 senesinde geliştirilmiş ultra ince kalibre 1003 ile desteklenen saat, dünyanın en ince elle kurmalı mekanizmalarından biri ve hala maison tarafından kullanılıyor.

apollo14vacheron

Edgar Mitchell’in yetenek ve kahramanlığına dikkat çeken model, gökyüzü tarihinin aydınlanmasına da hizmet vermiş parçalardan biri olarak değerlendirilebilir. Saatin kutu içeriğinde ise Apollo 14 rozetine, dört adet hatıra madalyasına ve “In the name of some Geneva citizens for Edgar Mitchell, Lunar Module Pilot Apollo 14, especially made by Vacheron Constantin Geneva” ibaresine yer veriliyor.
Müzayedenin 124. lotu olan saat için müzayede öncesinde belirlenen tahmini satış fiyatı 50.000-100.000 Amerikan Doları idi, müzayede esnasında ise saat 62.500 Amerikan Dolarına satıldı.