CHRISTIE’S’İN ROLEX SEÇKİSİ

  • 66 SHARES

Christie’s’in 15 Mayıs’ta Cenevre’de gerçekleştireceği müzayedenin öğleden sonraki bölümünde sadece özel Rolex’ler yer alacak. Onlar arasındaki bir model ise diğerlerine oranla bir adım önde.

Rolex Oyster Cosmograph, Daytona, Green Khanjar
Tahmini Satış Değeri: 320.000-420.000 İsviçre Frankı

Mevcut Umman Sultanı Kâbus bin Seyd El Ebu Seyd, 1970’te babasının ardında tahta geçtiği sırada ilk ülke dışı ziyaretlerine başlamışken 28 Mart 1974’te Umman’dan İtalya’ya geçiş yaptı. Sultan unvanını almasında ona yardımı dokunan İngilizlerin havayolu şirketi British Airways ile uçuşu gerçekleştiren Ebu Seyd uçuşun sonlarına doğru yardımcısını kokpite gönderdi ve pilota fotoğrafta gördüğünüz Daytona’yı hizmetlerinden dolayı hediye etti. Kadranın üst yarısında sultanın arması olan yeşil hançeri bulunduran model Daytona’ların arasındaki değerli referanslardan biri, 6263. Üstelik kendisi kayıtlara göre türünün ilk örneği ve 10 adetle limitli. Sultanın özel siparişiyle hazırlanan Rolex’lerden biri olan bu Daytona hiçbir şüpheye mahal vermeyecek yapıda, bütün referanslar, satış ve garanti belgeleri hala mevcut. 37.5 mm’lik çelik kasalı parçanın durumu gayet sağlıklı; bezel, kasa ve kadran detayları modelin yıllar içerisinde sanki Rolex tarafından korunmuş olduğunu gösteriyor. British Airways pilotu bilinçli biri olacak ki Ref.6263’ü bugünlere kadar diri bir şekilde koruyabilmiş.

Özetle: Umman Sultanının Rolex’den rica ettiği özel bir koleksiyon parçası, kendisi sadece 10 adetle sınırlı ve bu onlardan ilki, ayrıca sultanın özel hediyesi, söyleyecek başka bir şeyi olan?