2017 MÜZAYEDE BİLANÇOSU

  • 241 SHARES

Geçtiğimiz yıl müzayedelerde rekor kıran tablo, heykel, araba, saat ve mobilya tasarımlarını öğrenmek ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise sizi Basquiat tablosuna tıklamaya davet ediyoruz.

Yukarıda görmüş olduğunuz Untitled adlı tablo, Jean-Michel Basquiat’ya ait ve sanatçının 1982’de yaptığı eser, 18 Mayıs 2017’de Sotheby’s New York’ta gerçekleşen müzayedede 110.487.500 Dolar’a satıldı. Bu rakam, esere ‘2017 yılında bir müzayedede satılan en pahalı modern döneme ait tablo’ rekorunu kazandırırken; Basquiat’ya da eserleri en pahalıya satılan Amerikalı ressam unvanını kazandırdı. Untitled’ı koleksiyonuna ekleyen kişi ise Japon milyarder ve sanat koleksiyoneri Yusaku Maezawa.

Bu retrospektifi hazırlamamıza ilham olan eser ise şüphesiz Salvador Mundi. Leonardo Da Vinci’nin sadece 2017’nin değil, tarihin en pahalı tablosu olma ünvanına sahip olduğu eseri, Christie’s New York’da düzenlenen müzayedede 450.3 milyon Dolar’a satıldı. 19 dakikalık bir müzayede sonucu satılan tabloyu telefon üzerinden satın alan kişi ise kimliğini açıklamadı. Uzun zamandır kayıp olan eserin tekrar ortaya çıkması, 21. yüzyıl sanat tarihinin en önemli buluşu olarak nitelendiriliyor.

Alberto Giacometti’nin Grande Femme II adlı heykeli ise geçtiğimiz yılın en pahalı heykeli olmasının yanı sıra 2017’de Fransa’da gerçekleşen bir müzayedede satılan en pahalı eser seçildi. 24.907.500 Euro’dan alıcı bulan bu heykeli Giacometti, 1960’da Chase Manhattan Bank’in plazası için yaratmıştı.

RM Sothebys Monterey’in düzenlediği müzayedede vintage araba klasmanında 2017 rekorunu kıran ise Aston Martin DBR1 1956 oldu. 22.550.000 Dolar’a satılan model, aynı zamanda şimdiye kadar bir müzayedede satılmış en pahalı İngiliz yapımı otomobil.

Saat tutkunlarını ilgilendirecek bu bölümdeyse Paul Newman’ın Rolex Daytona Ref 6239 modelinden bahsedeceğiz. Phillips New York’un düzenlediği müzayedede 17.752.500 Dolar’dan satılan model, yüksek saatçilikte bir dünya rekoruna imza attı. Paul Newman’ın eşinin kendisine hediye ettiği model, şimdiye kadar satılan en pahalı kol saati mertebesine çıktı.

Diego Giacometti’nin Bibliothèque de l’Île Saint-Louis adlı kütüphane tasarımı, Sotheby’s New York’ta 6.312.500 Dolar’a satılarak kardeşi Alberto Giacometti’nin heykelde kırdığı rekor fiyata ulaşamasa da mobilya alanındaki en pahalı eser olmayı başardı.