İNCE LİMİT

  • 59 SHARES

Bulgari, Octo Finissimo Ultra ile dayanıklılığa yeni bir hudut belirliyor.

Yazı James Gurney

1990’ların ortalarından itibaren, saat endüstrisinin yeniden canlanması; 48 mm genişliğinde, 20 mm derinliğinde üç eksenli tourbillon kronografın neredeyse normal kabul edildiği, giderek daha karmaşık mekanizmalarla çalıştırılan büyük saatlere yönelinmesiyle birlikte oldu. Saatçilikte prog-rock tavra her zaman bir tepki olması beklenirdi ama kimsenin bunun öncülüğünü Bulgari’nin üstleneceğini tahmin ettiğini sanmıyorum. Öte yandan 2014 yılında Octo Finissimo Tourbillon ile devasalık eğilimine sınır koyan da yine bu İtalyan markası olmuştu. O zamandan beri ultra ince saatçiliği kusursuzluğun sınırlarına doğru zorlayan Bulgari, bu yılki 1,8 mm aşırı ince Octo Finissimo Ultra ile zirveye ulaştı. (İlk tourbillonun kasası 5 mm’ydi.) Bir madeni paradan veya hafıza kartından daha ince ve gerçekten işlevsel, ancak dayanıklılığını pek test etmek istemem.

En sert metallerin bile bir miktar esnekliğe sahip olduğunu düşünürsek, böyle bir saat üretmenin uçsuz bucaksız ve zaman alıcı teknik zorlukları olacaktı. Piaget’nin 2 mm yüksekliğinde, daha büyük boyutlu Altiplano Ultimate Concept’inde olduğu gibi tasarımcıların bu saat için malzemenin sınırlarını zorlaması ve bileşenlerin nispi kırılganlığıyla başa çıkmak için yeni geometriler bulması gerekiyordu.

Bulgari’nin ürün kreasyonu icra direktörü Fabrizio Buonamassa Stigliani’nin dediği gibi, “Bu sekizinci rekorda üstesinden geldiğimiz engeller hepsinden zorlayıcıydı çünkü sadece mekanizmasında değil, kasa, kasa arkası, kayış ve toka tasarımında da kuralları bozmak zorunda kaldık. Bu ölçüde inceliği elde etmek için yalnızca düşünme biçiminizi gözden geçirmeniz değil, geniş bir beceri yelpazesinden yararlanmanız, birden fazla malzemeyle uğraşmanız ve çok sayıda yeni kısıtlamaya uyum sağlamanız gerekiyor. Bu anlamda Octo Finissimo Ultra, ultra minyatürleştirmenin temsil ettiği uçsuz bucaksız olasılıklar evreninde, tartışmasız en büyük komplikasyon.”

Peki, Bulgari bunu nasıl başardı? La Chaux-de-Fonds’da mekanizma tasarımı uzmanı Concepto ile birlikte çalışan Bulgari’nin Le Sentier imalat ekibi, taban plakasını kasa arkası olarak kullanırken Piaget Altiplano şablonunu dikkate aldı, ama bu incelikte sağlamlık ve sertliğe ulaşmak için tungsten karbür kullandı. Altiplano’dan farklı olarak Ultra iki boyutlu bir sandviç, titanyum kasa içi ve bezel bileşenleri, bütünsel görünümü pekiştiren taban plakasının olduğu hacme yerleştiriliyor. Ayrıca kasa içinde bezele yapıştırılmış 0,3 mm’lik kristal yer alıyor.

Yazının devamı merak edenleri QP No:44’ün 90. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.