İCAT KATALİZÖRÜ

  • 4 SHARES

Son yıllarda, yüksek saatçilik markalarının, manüfaktürlerinde birer kimya laboratuvarlarının olduğunu da düşündürten gelişmelere sahne oluyor. Bu tezimizi iki farklı model özelinde bir analiz ile örneklendiriyoruz.

Yeni saat modelleri ile birlikte, bu tasarımlarda kullanmak üzere geliştirilen elementler için başlıklar açılan sunum ve basın bültenleri, saat markalarının inovasyon yaratmak adına yan dal olarak kimyayı seçtiğini düşündürüyor. Bu bağlamda Girard-Perragaux, patentli buluşu “Carbon Glass”ı yeni Laureato Absolute Chronograph modeli üzerinden anlatmayı seçiyor. Çelikten 100 kat daha sert olan “carbon glass” materyali, mavi cam pigmentleri kullanılarak elde ediliyor. Ve markanın bu seneki “Earth to Sky” teması da maviden siyaha geçen renk paleti ile temsil ediliyor. Tümüyle su geçirmez ve çelikten çok daha hafif olan patentli materyal, yüksek sıcaklıkta ekstrem sıkıştırılma ile uygulanan enjeksiyon metodu ile elde ediliyor. Her işlemde mavi camların yoğunlaştırılması sonucunda farklı doku elde edilirken, bu teknik sayesinde marka aynı zamanda saat modellerini de prototipleştirmekten kurtarmanın da formülünü bulmuş oluyor.

IWC için ise 1980’lerden bu yana süren materyal keşifleri, bu sene patentli “Ceratanium” vasıtasıyla gelişimini sürdürüyor. “Ceratanium” -deşifre etmek gerekirse seramikleştirilmiş titanyum- bu iki materyalin de özelliklerini tek bir vücutta, dolayısıyla tek bir saatte, toplayan bir buluş. Bünyesi özel bir titanyum alaşımı sayesinde hafif ve kırılmaz iken, yüzeyi de aynı zamanda işlemesi sayesinde seramiğe göre çizilmez bir yapıda. Anlayacağınız, üretim süreci hayli komplike. Top Gun serisinde kullanılan IWC üretimi ileri teknoloji “Ceratanium”u özel kılan ise mat siyah rengi. Markanın ilk defa limitli olmayan bir modelinde kullandığı bu materyal, koleksiyondaki Pilot’s Watch Double Chronograph Top Gun Ceratanium modelini de daha çekici kılmakta.