CHRONOSPHERE HAKKINDA

  • 117 SHARES

Marka için “Exceptional Creations” rubriği altındaki Monsieur de Chanel Chronosphere’e dair bilmeniz gereken 8 ana noktayı ardı ardına sıralıyoruz.

Chanel, saati sadece bir moda aksesuarı olarak görmediğini kol saati tasarımları ile çoktan kanıtlamış olsa da bu alanda objet d’art yaratabilmenin birden fazla başlık gerektirdiğinin farkındayız.

1 2018 Basel World Fuarı’nda tanıtılan Monsieur de Chanel Chronosphere, markanın bu seneki Monsieur koleksiyonunun tasarım kodları ile şekillenen iki “Exceptional Creations”ından biri. Siyah mat kaplama ve rakamlarının şekli bu benzerliği ele vermekte. Chanel Haute Horlogerie manüfaktüründe tasarlanan ve L’Epée 1839 tarafından üretilen elle kurmalı bir mekanizmaya sahip kalibresinin hareketleri ise küre şeklindeki cam kasasından izlenebilmekte.

2 Gabrielle Chanel, 2018’de bile markasına ilham verebilen, tasarımlara referans olabilen bir karaktere sahip. 15 cm’lik bir camdan oluşan küre ise formunu Coco Chanel’in Paris’teki apartmanında Fransız mücevher tasarımcısı Robert Goossens’ın imzasını taşıyan kristal bir aksesuardan alıyor.

3 Monsier de Chanel Chronosphere’i ayakta tutan figürlerin aslanlar olması, markanın kurucusu Coco Chanel’in burcuna bir gönderme, zira tasarımcı bu figürün kendini koruduğunu düşünüyordu.

4 Fütürist tasarım denildiğinde yüksek saatçilikte akla gelen ilk isim L’Epée 1839’a ait Calibre 1855 ile çalışan Monsieur de Chanel Chronosphere’in güç rezervi yedi günlük. Dikey eşapmana sahip kalibre ile zamanı gösteren tasarımlar arasında MB&F Destination Moon Clock ve L’Epée 1839 tasarımı Hot Balloon masa saati bulunuyor.

5 Modelin kuzey yarım küresi saat ve dakikaları farklı paralellerde gösterirken, rakamlar markanın Monsieur de Chanel saatleri için tasarladığı elektronik saatlerdeki LCD ekranlardaki numerik tipografilerden ilhamla yaratılıyor. Marka tarafından sevilen zıt kutupların bir arada kullanılması nosyonu güney yarımkürede devreye giriyor. Mekanizmadaki siyah PVD kaplı plakalar, paladyumdan dişli çarklarla kontrast yaratıyor.

6 Coco Chanel’in Paris’te 31 Rue Cambon’daki evinin oturma odasındaki sehpada yer alan küre figürüne aynı zamanda dört aslanın pençelerinden birinin altında da yer verilmekte. Tasarımcısının dünyasında önem taşıyan her objenin markaya ait koleksiyonlarda yer bulduğu gibi bu bütünlük anlayışı “Exceptional Creations” koleksiyonunda da devam ettiriliyor.

7 Bronzdan üretilmiş aslan figürleri mat siyah kaplamaları ile Gabrielle Chanel’in Art Deco’ya olan sevgisine dair bir sembolü daha taşıyor.

8 Sadece beş adet üretilen Monsieur de Chanel Chronosphere’in fiyat bilgisini paylaşmamız tahmin edersiniz ki mümkün değil, çünkü kendisi markaya ait ender eserlerden. Dolayısıyla fiyat bölümünde ‘istek üzerine’ şeklinde bir ibare bulundurmakta. Bu noktada markanın internet sitesindeki “Exceptional Creations” bölümüne tıklamanızı rica edeceğiz.