BİR FUAR TARİHÇESİ

  • 129 SHARES

Baselworld, farklı adlarla geçirdiği 100 yılı geride bıraktı. 101. yaşına girdiği bu senede ise fuardaki yeniliklerden önce kısa bir tarihçe ile hafızanızı tazeliyoruz.

Tabii 101 sene önce ne ismi Baselworld idi ne de fuar alanı tasarımı Herzog & de Meuron mimarlık bürosuna aitti. Tarihine 1917’deki Swiss Sample Fair (Muba) çatısı altındaki saat ve mücevher kategorisindeki 29 katılımcı markayla başlayan Basel’in fuar geleneği, ilk kez Nisan 1984’te ‘Basel 84’ etkinliğiyle bağımsızlığına kavuşmuştu. Bugün Baselworld olarak bildiğimiz etkinliğin 2018 edisyonunda ise yaklaşık 700 marka yeni ürünlerini sergileyecek. Yenilikleri takip etmek üzere Basel’e giden QP ekibinin İstanbul’da kalan sorumlusu olarak fuarın tarihçesi ile ilgili yazı yazma fikri ise benim gibi fuar ruhunu bilgisayarları başında yaşamak isteyenler için birebir.

Zamanında İsviçre’nin resmi yerli malı haftası tadında geçen etkinlik, yazının başında belirttiğimiz gibi 20. yüzyılın başlarında start aldı. O dönemde cep saatleri, küçük kol saatleri, duvar saatleri ve basit kronometre seçkisinin yanı sıra mücevher bölümünde altın ve değerli taş ağırlıklı tasarımlar sergileniyordu. Fuarın saat ve mücevher özelleştirmesine girmesine ise daha çok vardı. Ama bu yönde ilk atılım saat ve mücevher markalarının ilk kez kendine ait bölümlere sahip olduğu 1931 yılında gerçekleşti. Bu tarihte katılımcı marka sayısı da 70’e çıkmıştı… Bir sene sonrasında da saat departmanının otonom bir fuara dönüştüğü resmi olarak açıklandı. İkinci Dünya Savaşı’nda bile tam gaz devam eden etkinlik, 1972’ye geldiğimizde ise Avrupa’ya açıldı ve milli bir hadise olmaktan çıktı.

Baselworld bugüne en yakın halini ise bir yıl sonra -European Watch and Jewellery Fair olarak anılarak- Muba’dan ayrılınca alabildi. 60.000 buyer’ı çeken event, 1984’te bugünkü adına kavuşarak güncellemesini tamamladı. Katılan 1550 markadan sadece 500’ünün İsviçre menşeili olduğu fuar, iki yıl sonra kendini Avrupa ile sınırlamadan kıta dışı ülkeleri de bünyesine dahil edeceğini duyurdu. Nitekim 1995’de adının başına “World Watch and Jewellery Show”u da ekleyerek bu durumu resmileştirdi. 2003’de Baselworld’e dönüştü, 2013’te de Herzog & de Meuron imzalı yeni bir alana kavuştu. Fuarın yeni kreatif mekanları ile markaların standlarının etkileyicilik oranları, o gün bugündür paralel minvalde ilerliyor. ‘Uluslararası’ sıfatını kazandığı tarihten beri de hala bir rakibi çıkmış bulunmuyor.