YÜZEY KIRILMASI

  • 98 SHARES

60’lı yılların sanat hareketinden ilhamla kendi sanat perspektifini oluşturan Josh Sperling’in So It Goes seçkisini 21 Aralık’a kadar Paris’teki Perriotin Gallery’de ziyaret edebilirsiniz.

New Yorklu sanatçı Josh Sperling, tuval ve akrilik kaplı üç boyutlu kontrplak yapılarıyla şekillenen sanat anlayışı ile biliniyor. Bu bağlamda, Sperling’in sanata olan perspektifini, standart şekiller dışında kalan grafiksel bir dolaysızlık olarak tanımlayabiliriz. Sanatçının mobilya yapımı ve grafik tasarım alanlarındaki geçmişi, eserlerinde özellikle etkilendiği minimalizm, ışık ve mekanın diyalogu ve pop art hareketlerin izlerini belirginleştirmesinde de etkili bir rol oynuyor. Sperling, genellikle duvarları bir rölyef oluşturmak için kullanırken tuvallerini de şekillendirmekten çekinmiyor.

Retrospective Gallery ve Bill Brady Miami’de gerçekleştirdiği Sorry We’re Closed sergisi ardından sanatçı, For Big Time sergisiyle New York Perrotin’in geniş mimarisine yerleştirilen dönen formlarıyla aktarmak istediği çeşitli kompozisyonları ve şekilli tuval kümelerini bir araya getirmişti. Sanatçı New York’un ardından Paris’teki Perrotin Gallery’de Takashi Murakami’nin Baka sergisiyle eş zamanlı olarak sunulan So It Goes seçkisini sunuyor. Özellikle 60’lı ve 70’li yıllardan gelen minimalist resmin dilini öne çıkaran karmaşık kontrplaklar üzerinde uyguladığı zıt renkler arasındaki uyum arama yolcuğuna adım atan So It Goes, zincir bağlantılarını taklit eden dairesel resimler etrafında şekilleniyor.