YENİLENEN SANAT

  • 80 SHARES

Londra’daki Battersea Art Centre’ın yaşanmışlıklarından ilhamla Haworth Tompkins tarafından yeniden tasarlanan Grand Hall, farklı disiplinleri bir araya getirmeye devam ediyor.

Londra’nın güneyinde konumlanan Battersea Art Centre’ın duvarları birçok tarihi iz taşıyor. Henüz bir sanat merkezi olmadan önce Londra’nın belediye binası olan yapı, 1974’te tiyatro salonuna dönüştürüldü. Diplomasiden sanata uzanan yapı içerisinde çeşitli sanatsal aktiviteler sergilenirken Haworth Topmkins’in yolu 2006 yılında Punchdrunk tiyatro ekibinin set tasarımı çalışmaları için Battersea ile kesişiyor. Böylece 12 yıl sürecek olan renovasyon sürecine giriş yapan merkez, Tompkins’in ekibinin teknik bilgisi ve sanatçıların görsel gözüyle eklenen dokunuşlarla 21. yüzyılın performans sanatlarına yeni bir sahne ekliyor.

Yenilen tarzı ile Viktoryen döneminin günümüz adaptasyonu olan sanat merkezi, farklı alanlardaki etkinlikleri bir araya getiriyor. 11.000’den fazla nesneyi barındıran Wandsworth Koleksiyonu’ndan 1913 yılında Londra Belediye Başkanı John Archer’ın kalıcı koleksiyonununa uzanan vizyonunun yanı sıra Battersea çatısı altında zamanının bir bölümünü geçiren insanlara atıfta bulunan 13 sanat eserini de keşfetmeniz mümkün. Bununla beraber tiyatro mirasından ilham alan oyunlara yer veren merkez, hem tarihi dokusu hem de sanata olan bakış açısıyla dömiklasik bir anlayış benimsiyor.