YENİ EV ALGISI

  • 78 SHARES

Pace Gallery, Manhattan’da neredeyse otuz yıllık bir geçmişin ardından 2020 yılında 60. yıldönümünü yeni evi Chelsea’de kutlayacak. Galeri, tasarımının yanında açılışı ile beraber konuk edeceği isimlerle de farklılık yaratıyor.

1960 yılında Boston’da Arne Glimcher’ın adımıyla kurulan ve günümüzde dünyanın on lokasyonunda konumlanan çağdaş ve modern sanatın adımlarını takip eden Pace Gallery için bir nevi aile mirası diyebiliriz. Hali hazırda CEO görevinde bulunan Marc Glimcher bir önceki cümlenin sağlamasını yaparak, aile mirasını sahipleniyor. Kurulduğu yıldan beri 20. ve 21. yüzyılın en önemli sanatçılarını temsil eden sanat evi sadece farklı kürasyonlarla karşımıza çıkmıyor. Pace Live başlığı altında, sanatçılara kendilerini ifade etmek amacıyla sundukları sanat deneyimleri ile müzik, dans, film ve performans gibi çeşitli disiplin anlayışları arasında bir köprü kuruyor. Ayrıca Pace Kütüphanesi ile 11.000’den fazla katalog, monografi ve farklı basın organlarının oluştuğu koleksiyonuyla sanatı belgelediği gibi kendi arşivini de yaratıyor. 60. yıldönümünü kutlamaya hazırlanan galeri yeni evini 14 Eylül’de gerçekleşen açılış sergisi ile kutladı.

Sekiz katlı yapının mimarisi Bonetti / Kozerski Architecture tarafından tasarlandı. Mimar ve Pace’in tam olarak durmak istediği nokta ise; İç ve dış mekan sergi alanları, araştırma kütüphanesi ve performans sanatları için ayrılan bölümlerle, bireyleri sanat ekosisteminin her bir alanına ulaştırmak. Bu bağlamda, Pace’in misyonu için bir nevi sanat dünyasının ve toplumun geleceği için tasarlanmış ve bölümlere ayrılmış yeni bir oluşum diyebiliriz. Açılışın dikkat çeken sergileri arasında ise: Yto Barrada’nın özel duvar kağıdı ve çerçeveli hamur kağıdı işlerinin olduğu Paste Papers seçkisi, David Hockney’nin ortamın mekansal ve zamansal deneyimlerini tek bir görüntüde birleştirme yeteneğini gözler önüne seren La Grande Cour, Normandy ve Loie Hollowell’in insan figürünü soyutlayan Plumb Line seçkisinde ışık, hacim ve ölçeğin gerçeklik ile yanıltıcı olma durumu arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdığı sergisi yer alıyor. Açılış tarihinde başlayan sergilerin son günü farklılık gösteriyor. Daha detaylı bilgi almak için www.pacegallery.com’u ziyaret edebilirsiniz.