TIP BİLİMİNİN SANAT AŞISI

  • 83 SHARES

Turner Ödüllü mimari ve sanat kolektifi Assemble, Henry Wellcome tarafından toplanan tıbbi nesnelerden ilhamla Wellcome Collection’ı, insanların sağlık hakkında nasıl düşündüklerini sorgulama misyonuyla yeniden tasarladı.

Wellcome Collection sağlık hakkında düşünce ve hissiyatlarımızı analiz etme misyonuyla Londra’da kurulan bir müze ve kütüphane. Bünyesinde barındırdığı koleksiyon, sergi ve yayıncılık araçlarıyla bilim, tıp, yaşam ve sanat arasındaki bağlantılar arasındaki düşüncelerimizi şekillendirme fırsatı yaratmayı amaçlıyor. Çoğu zaman es geçtiğimiz ve aslında aradaki ilişkilendirmeyi yakalayamadığımız bu iki kavramın bir şekilde can bulduğu müzenin haber değeri taşıyan özelliği ise yenilenen tasarımı.  

Söz konusu tıp ve sanat olunca da 1936 yılında Henry Wellcome tarafından toplanan tıbbı malzemelerden ilhamla hareket eden tasarım, mimari ve sanat topluluğu Assemble, 21.yüzyılda insan olmanın ne demek olduğunu keşfetme fırsatı yaratan Being Human sergisi- müzenin kalıcı sergilerinden, için müzeyi yeniden tasarladı. Tasarımda, sağlık dediğimizde aklımızda canlanan hastane algısını kırmak için canlı renkler üzerinden kurgulanmakta. Sanat ve tıp bilimini ortak paydada buluşturan serginin merkezinde ise Yinka Shonibare’nın Refugee Astronaut eseri yer alıyor.