SANATIN HEYKEL FİGÜRÜ

  • 124 SHARES

The Musée Rodin ve Tate iş birliğiyle, Barbara Hepworth’un kendine özgü formlarıyla doğrudan şekil verdiği her bir bloğu incelemesine odaklanan seçkinin bir parçası olmanız için son tarih 22 Mart.

Yorkshire doğumlu Barbara Hepworth yirmi yıllık kariyeriyle heykel sanatının tarihçesinde etkin rol oynayan isimlerden biri. Taş ve tunçtan yarattığı soyut yapıtlarıyla bilinen Henry Moore ile olan arkadaşlığı, ikilinin sanat perspektiflerindeki kendilerine has formlarının keşfedilmesine olanak sağladı. Sanat dünyasının ataerkil hegemonyasına teknik ve tematik yapılarıyla karşı gelerek yenilikçi yollar keşfetme gayesinde olan Hepworth, dünyanın farklı lokasyonlarında kendi ideolojisini sanata aktararak varlığını sürdürdü. Ana akım olarak heykel sanatıyla ilgilense de sanatçı aynı zamanda fotoğraf sanatı içerisinde de çalışmalarını sürdürdü. Kariyerinin bir bölümünü Avrupa’nın sanat anlayışını keşfetmeye adadığında, Georges Braque ve Piet Mondrian ile tanıştı. Picasso ve Constantin Brancusi’nin stüdyolarına yaptığı keşif ziyaretleri, sanatçının eserlerine netlikle yaklaşmasına neden oldu. 

Barbara Hepworth adına bu zamana kadar farklı seçkiler sunulsa da The Musée Rodin ve Tate’in iş birliğiyle bir araya getirilen BARBARA HEPWORTH, sanatçının ilk monografik sergisi olma özelliğini taşıyor. Bir önceki paragrafta bahsi geçen isimlerin etkisiyle, sanatçının saf soyut eserlerinin yeni estetik algısı etrafında şekillenen seçki aynı zamanda Hepworth’un plastik bir ortama evrensel soyut güzellik mottosunu da yansıtıyor. 22 Mart’a kadar Paris seyahat planlarınızın içindeyse Barbara Hepworth’un sanatına dair detayları daha yakından incelemek adına ajandanıza The Musée Rodin’i de eklemenizi tavsiye ederiz.