OTELDEN KÜRASYONA

  • 108 SHARES

Gramercy Park Otel New York’un duvarlarında Humphrey Bogart’dan David Bowie’ye kadar dönemlerinin en ikonik isimlerinin sesi var. Aynı zamanda otel şu sıralar Andy Warhol’un eserlerine ev sahipliği yapmasıyla adeta bir galeriye dönüşüyor.

Tarihine birçok aktör, sanatçı ve tasarımcı sığdıran Gramercy Park Otel New York uyumayan şehrin ikonik yapılarından biri. Rober T. Lyons tarafından tasarlanan ve Bing & Bing tarafından inşası tamamlanan otelin, 1925 yılında kapılarını açmasıyla Humphrey Bogart’ın düğününe ev sahipliği yapması bir oldu. Sonrasında bir süre John F. Kennedy’yi misafir edecek olan otel ilerleyen yıllarda dönemin popüler isimlerini ağırlamaya devam etti. Gramercy’nin koltuklarında Rolling Stones, Bob Dylan, Beatles, Bob Marley, Clash gibi isimler otururken 70’li yıllarda bu listeye 501 no’lu odada bir süre konaklayan Debbie Harry ve Christ Stein de dahil oldu. Tabii bu kadar ismin arasında oteli popüler buluşma noktalarından biri haline getiren David Bowie’yi de unutmamak gerekir. Tarihinde birçok ismi barındıran, kimilerine bir süreliğine de olsa ev sahipliği yapan kimilerinin ise özel günlerine şahitlik eden otelin şimdilik kalıcı misafirleri arasında Andy Warhol’un bu zamana kadar nadiren görülmüş 16 eseri yer alıyor.

Gramercy Park Otel New York’un duvarları, farklı sanatçılara ait toplamda 50 milyon dolardan fazla değere sahip eserlerle dolu. 2000’li yılların başında Aby Rosen tarafından yaratılan kürasyon; Michel Basquiat, Keith Haring, Fernando Botero, Tom Wesselman ve Damien Hirst gibi sanatçıların işlerini içeriyor. Söz konusu bir önceki cümlede sıraladığımız isimler olunca Gramercy, otel kavramıyla duvarlarında yarattığı sergi temasını bir araya getiriyor. Andy Warhol’un nadiren görülmüş eserleri ise tam da bu noktada karşımıza çıkıyor. Sanatçının resmettiği eserlerin yanında kadrajına takılan fotoğraflar da seçkinin birer parçası oluyor. Rudolph Nureyev, Jerry Hall, Shah of Iran ve Giorgio Armani gibi eserler ise seçkinin en yüksek fiyat marjına ulaşanlarından.