“Baroque Baroque”

  • 171 SHARES

Büyük ölçekli heykellerinde ışık kırılmaları, su yansımaları ve sıcaklıktan çokça yararlanan Eliasson şimdi Belvedere Museum’da

Olafur Eliasson, 1995 yılında kurmuş olduğu Studio Olafur Eliasson ile son zamanlarda isminden çokça söz ettiriyor. Sanatçının, Paris’te gerçekleşen COP 21 zirvesi esnasında, küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek için Grönland’dan getirttiği büyük iceberg parçaları ile düzenlediği enstalasyon son zamanlarda oluşturulan en ilgi çekici çalışmalardan biri olarak karşımıza çıktı.

Danimarka-İzlanda asıllı sanatçı bu sefer de Viyana’da barok tasarımlı Winter Palace of Prince Eugene’de yer alan Belvedere Museum’da sunulan solo sergisi ile karşımıza çıkıyor.

Eserlerinde kamusal alan kavramlarına da yer vermeyi seven sanatçının Baroque Baroque sergisinde yer alan çalışmaları ışık kullanımları, ışık kırılmalarının yarattığı yansımalar, gölge oyunları ve aynalarla destekleniyor. Solo sergide sanatçının ayrıca atmosferik yoğunluk üzerine daha önce Tate Modern’de düzenlemiş olduğu sergiden ilham ilan heykelleri de yer alıyor. Gezegen formlarını yeniden şekillendiren sergi, 6 Mart 2016 tarihine kadar Belvedere Museum, Viyana’da görülebilir.

3 4 5 6 7

Olafur Eliasson, 'Die organische und kristalline Beschreibung,' 1996, Belvedere Museum

Olafur Eliasson, ‘Die organische und kristalline Beschreibung,’ 1996, Belvedere Museum

1