Gianni Piacentino Fondazione Prada’da

  • 129 SHARES

Gianni Piacentino’nun artistik ve kültürel geçmişini yansıtan endüstriyel estetik formları Fondazione Prada’da

Muiccia Prada ve Patrizio Bertelli tarafından kurulan, çağdaş sanat ve kültür kuruluşu Fondazione Prada, bu sefer de Gianni Piacentino’nun yeni sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gianni Piacentino’nun artistik ve kültürel arka planını 100’den fazla çalışması ile Fondazione Prada’ya taşınıyor. Artistik ve kültürel geçmişini subjektif boyutlarla Informalism ve Action Painting olarak sergileyen Gianni Piacentino eserlerinde aynı zamanda pop ilgisini ve toplumun edilgen tüketiciliğini geometrik ve temel formlar üzerinden nitelendiriyor.

Piacentino eserlerinde Pop art ve Minimal art temelleri üzerinden dururken iki alanda da farklı geçişlere yer veriyor. Sergide sanatçının 1965 yılında yapmış olduğu çalışmalarından günümüzdeki çalışmalarına kadar geniş bir seçki yer alıyor. Araba, motosiklet, uçak gibi ulaşım araçlarını da endüstriyel estetik formları olarak eserleri arasına sokan sanatçının aerodinamic fantezilerinde ilham aldığı isimler arasında Billy Al Bengston’dan Craig Kauffman’a, John Mc Cracken’dan John Goode’a kadar uzanan pek çok Kaliforniyalı sanatçı yer alıyor.

Küratörlüğünü Germano Celant’ın yaptığı sergi 10 Ocak 2016 tarihine kadar Fondazione Prada’da görülebilir.

Gianni Piacentino 131

Gianni Piacentino 81

Gianni Piacentino 161

gh