NORMAN ROCKWELL: AMERICAN FREEDOM

  • 86 SHARES

Amerikan tarihinde önemli bir yer edinen politik olaylardan ilhamla, Norman Rockwell’in tabloları, halk üzerinde birleştirici bir etki yaratıyor. Eserlerin bugüne tesiri ise tarihi bir okuma niteliğinde.

Franklin Delano Roosevelt’in 6 Ocak 1941 yılında yaptığı “Four Freedoms” konuşması, konuşma ve inanç özgürlüğünü desteklerken, korkudan ve yetkiden uzaklaşarak özgürleşmenin altını çiziyordu. Amerikan sanatçı Normal Rockwell’in 1943 yılında resmettiği, bu konuşmadan ilhamla ortaya çıkan eserler, konuşma sonrasında hareketlenen halkı, deyim yerindeyse motive eden detaylar arasında yer alıyordu. Savaş döneminde halkın yaralarını sarma konusunda büyük bir etki uyandıran tablolar, Norman Rockwell Museum organizasyonuyla The Museum of Fine Arts, Houstun’da sergilenecekler. 15 Aralık – 22 Mart 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan sergi, Four Freedoms eserlerinin yanı sıra Rockwell’in kariyerindeki önemli eserleri de bu kürasyona dahil ediyor.

Sergiyi ilginç kılan detaylardan bir diğeri ise, her ne kadar tarihe tanıklık etmiş eserler sergilense de, bu eserlerin dahil edildiği sanal gerçeklik enstalasyonlarının da The Museum of Fine Arts Houston’da yerlerini almış olması.