LONDRA’NIN SANAT TARİHİ

  • 15 SHARES

Çağdaş İngiliz sanatına adanmış British Art Fair, çizim; resim; heykel gibi farklı sanat disiplinlerini bir araya getiriyor. 20. ve 21. yüzyılın temsil eden sanatçıların eserlerini 6 Ekim tarihine kadar Saatchi Gallery’de ziyaret etmeniz mümkün.

80’li yılların sonlarında düzenlenmeye başlanan British Art Fair ya da eski adıyla 20/21 British Art Fair, modern, savaş sonrası ve çağdaş İngiliz sanatına adanmış en kapsamlı platformlardan biri. Her yıl eylül ayında gerçekleşen ve birçok galeriyi bir arada toplayan fuar, ilk dönemlerde Güney Kensington’daki Royal College of Art’ta düzenliyordu. Fuar, 2016 yılında bazı sorunlar nedeniyle gerçekleşememesinin ardındaki boşluğu kapatmak istemiş olacak ki 2017 yılında haziran ayında Mall Galleries’de gerçekleşti. Modern İngiliz sanatına adanmış tek fuar unvanına sahip etkinlik, geçtiğimiz sene sanat vitrinini yeniden düzenlemek ve 30. yılını kutlamak için yeni evi Saatchi Gallery’de taşındı. Yeni lokasyonunda ikinci kez misafirlerini konuk edecek olan fuar bu sene Frieze Week ile aynı tarihler arasında gerçekleşecek.

Fuar, son 100 yılın önemli sanat akımlarını kapsayan bir dizi resim, çizim, baskı ve heykellerden meydana geliyor. Etkinlik Henry Moore, David Hockney, Damien Hirst, Grayson Perry ve Chris Ofili gibi İngiltere’nin 20. ve 21. yüzyılın kült isimlerinin bir dizi özel seçkilerini yer verirken, yeni neslin kendini öne çıkarmış sanatçılarına da bir bölüm ayırıyor. Serginin yanı sıra düzenlenen bazı etkinlikler arasında modernist yaklaşımıyla Gavin Turk, küratör ve sanat tarihçisi Sir Norman Rosenthal’ın konuşmaları, Meet the Artist başlığı altında ise Patrick Hughes ve David Inshaw ile buluşma noktaları yaratılıyor. 3 ile 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek British Art Fair, Londra ziyaretinize eklenecek sanat etkinliklerinden biri.