LONDRA’DA TASARIM HAFTASI

  • 96 SHARES

London Design Festival, Londra’yı dünyanın tasarım kenti olarak tanıtmak ve kutlamak adına hayata geçirilen etkinlikler arasında. Her sene düzenlenen festivalin 17.si bu sene 14- 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Londra Tasarım Festivali, 2003 yılında ilk olarak Sir John Sorrell ve Ben Evans tarafından hayata geçirilmesinden bu yana kentin yaratıcılığını keşfetmek için her yıl Eylül ayında düzenlenen etkinliklerden biri. 2007 yılında Southbank Center’da gördüğümüz Zaha Hadid’in Urban Nebula tasarımının ardından Trafalgar Square’de Jamie Hayón’un Tournament (2009) adlı eseri ile Alice Harikalar Diyarında kitabından ilham alarak dev bir satranç tahtasını kürasyona dahil etmesine şahitlik etmiştik. Daha sonra, uzun uğraşlar neticesinde St. Paul Katedrali’nde John Pawson’un geometrik illüzyon tasarımı Dean’s Staircase (2011) ile konuşulan festival, sanatçıların işlerinin yanında tasarımların hikayelerine yer veren bir platform niteliği taşımasıyla da biliniyor. Direktörlüğünü Ben Evans’ın üstlendiği etkinlik Londra’nın farklı lokasyonlarında gerçekleşecek.

Şehirde, White City’den Kings Cross’a kadar farklı noktalarda yenilikçi biçimleri, yaşamın ve dijital tasarımın geleceği teması çevresinde şekilleniyor. Farklı perspektifleriyle konuyu ele alan sanatçılar arasından İngiliz tasarımcı Paul Cocksedge’ın Please Be Seated eseriyle Finsbury Avenue Square’de inovasyon ve teknolojiyi birleştirerek toplumun değişen ritmine ayna tutuyor. Öteki taraftan, Sam Jacob içerisinde bulunduğumuz plastik tüketim sistemine Sea Things ile dikkat çekiyor. Londra havası almanın yanında tasarım haftasının da bir parçası olmak isteyenleri ajandalarına 14-22 Eylül tarihlerini eklemelerini öneriyoruz.