KOPENHAG ÜZERİNDEN AY’A YOLCULUK

  • 104 SHARES

Birazdan bahsedeceğimiz sergiyi ziyaret ettikten sonra Ay’a gitmiş kadar olacaksınız. Kopenhag’daki Louisana Musem of Modern Art’ta düzenlenen “The Moon: From Inner Worlds to Outer Space”, uyduya adanmış en kapsamlı sanatsal analiz.

20 Ocak’a kadar Kopenhag aktarmasıyla Ay’ı ziyaret etme şansınız olduğunu biliyor muydunuz? Kopenhag’ın dışındaki Humblebaek kasabasında bulunan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken Lousiana Museum of Modern Art’ta Apollo 11’in aya inişinin 50. yılı şerefine uyduya adanan en kapsamlı retrospektif düzenlenmekte. Bu astrolojik dönüm noktasını salt bir uzay başarısı olarak incelemenin dışında 1960’ların görsel sanat ve kültürüne nasıl etki ettiğini de inceleyen kürasyon, 6 farklı temaya bölünüyor. Sergideki 200’den fazla eser ve obje, İskandinav ülkelerinde ilk kez sergilenirken, odak noktası Apollo 11’inde ilhamıyla Ay’a iniş ve beraberinde yarattığı etki olarak belirleniyor.

Galileo’nun Ay haritalarından, Norman Foster’ın 3 boyutlu basılmış uydu üslerine kadar geniş bir perspektife sahip sergide gezegenin kültürel tarihe etkilerine işlerinde yer veren sanatçılar arasında: Gertrude Abercrombie, Salvador Dali, Charles& Ray Eames, Yves Klein, Mark Rothko ve Edvard Munch gibi sanatçılar yer almakta. Elon Musk 2023 yılında Ay’a düzenleyeceği turistik yolculukları planlaya dursun, siz ne yapıp edip Ay’ı keşfetmeye ilk önce Kopenhag’a bir bilet alarak başlayın.