JUERGEN TELLER, KÖNIG GALERIE VE UZAK DOĞU’NUN SANAT ENDEKSİ

  • 105 SHARES

Uzak Doğu’nun sanat sektöründeki yükselişine dair sağlamalardan bir diğerini, Berlin ve Londra’daki başarısından sonra kendine Tokyo’yu hedef olarak alan König Galerie yapıyor.

2002 yılında Johann König tarafından kurulan König Galerie, Berlin ve Londra’nın sanat endeksindeki yerini baki kıldıktan sonra, MCM Worldwide ile girdiği iş birliği sonucu Tokyo’nun en işlek noktalarından birinde yeni durağını açtı. Ginza bölgesindeki Chuo-dori Caddesi’nde açılan König TOKIO, Alman, Avusturyalı ve İsviçreli sanatçıları Uzak Doğu’da temsil ediyor olacak.

König TOKIO geçtiğimiz günlerde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Açılış için kürate edilen sergi ise fotoğraf sanatçısı Juergen Teller’ın işlerini Uzak Doğu’ya taşıdı. Teller’ın Heimweh adındaki solo sergisi, insanın vatanına duyduğu özlem duygusu etrafında şekilleniyor. Teller’ın Alman kimliği, Avrupa vatandaşı olma nosyonunun geçirgenliği, bu geçirgenlik doğrultusunda kendisinin İngiltere’ye göçmen olarak gitmesi ve hali hazırda devam eden Brexit karmaşası, eserlerde anlatılıyor. Sergi 11 Ocak 2020’ye kadar ziyaret edilebiliyor.