İMAJ OLUŞTURMA FORMU

  • 100 SHARES

Rolls-Royce’un Muse adını verdiği sanat programının misyonu, ivme kazanan sanat anlayışlarından biri olan moving-images temasının ufkunu genişletmek üzerine kurulurken, bu alandaki farklı malzeme ve fikirlerin keşfini baz alıyor.

Rolls-Royce 2014 yılından bu yana Art Programme çerçevesinde, çağdaş sanatta yeni ufuklar açan figürleri içeren etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Yaratım gücü ve zanaatta ortak bir paydada buluşmayı hedefleyen marka, bir nevi gelişen sanat dallarına ışık tutuyor. Her sene farklı alanları bir araya getiren programın bu seneki teması ise moving-images oluyor. Muse sanatla olan ilişkisini, iki yeni kategorisini ilham ve yaratıcılığı keşfetmenin hazzıyla ilişkilendiriyor. Dream Commission başlığı altında, sanatçıların moving-image çalışmalarına yer veren program aynı zamanda Fondation Beyeler ve Serpentine Galleries tarafından da destekleniyor. Ayrıca etkinlik Serpentine Galleries ile olan iş birliğini 4 Mart 2020’de gerçekleşecek Cao Fei sergisiyle kutlayacak. Dream Commission’nın, eserlerde dikkat edilecek olan noktaların en başında estetik olgusunun derinlemesi yatıyor. Sanatçıların kendi perspektiflerinden duyusal bir evren yaratmaları ve bu evrendeki yolcuklarını yansıtmalarını, deneysel film, video, animasyon ve sanal gerçeklik gibi formları kullanarak aktarmaları isteniliyor. Aralarında Isaac Julien, Hans Ulrich Obrist gibi isimlerin olduğu jüri tarafından 2020 yılının ortalarında ilk etap açıklanırken, Dream Commission’in finali 2021 yılında gerçekleşecek.

Programın bir diğer kategorisi olan Spirit of Ecstasy Challange’da ise katılımcılar Rolls-Royce’un kaputunda bulunan ikonik figürü yeniden canlandırmaya davet ediliyor. Markanın bu bağlamda referans aldığı nokta ise tasarımın şaşırtıcı ve ilham verici unsurlar içermesinin yanında tasarımda kullanılacak olan malzemenin alışılmışın dışında olması. 2019 yılının sonlarında adayları belirlenecek olan Spirit of Ecstasy Challange’ın adayların Goodwood’daki Home of Rolls-Royce’a yapılacak ziyarette usta zanaatkar ve yaratıcılarla iletişime geçmeleri tasarımlarındaki yarattığı etki ise 2020 yılında komisyon tarafından duyurulacak olan isimle belirlenecek.