FOTOĞRAFI GÜÇLENDİREN SÖZCÜKLER

  • 74 SHARES

Fotoğraf sanatçısı Dorothea Lange’nin kadrajına takılan mekanlar, insanlar ve olaylar, sanatçının bakış açısını yansıtan cümlelerle bir araya geldiğinde güçleniyorlar.

Dorothea Lange, 1929 yılında Büyük Bunalım’dan etkilenen insanları konu edinen belgesel fotoğrafçılığıyla, bu alanda ve gazete fotoğrafçılığında başarısını ispat ediyor. Sosyal bir gözlemci gibi hareket eden Lange, çektiği fotoğraflar özelinde konuşurken, belgesel fotoğrafçılığının kelimelerle güçlendirilmiş hallerine olan tutkusunun altını çiziyor. Bu bağlamda insanoğlunun içerisinde bulunduğu farklı durumları ve ruh hallerini belgesel fotoğrafçılığı ve bu görselliği destekleyen kelimelerle tamamlayan sanatçı, 1939 yılında yayınlanan An American Exodus kitabıyla, bu perspektifini ölümsüzleştiriyor.

MoMa, bu eseri merkeze alan kürasyonuyla Dorothea Lange: Words & Pictures sergisini 9 Şubat itibarıyla ziyaretçilerinin huzuruna sunuyor. Lange’nin kitabında yer alan eserler, farklı zaman dilimlerinde, Amerikan halkının içerisinde bulunduğu önemli kırılma noktalarını, farklı bir perspektiften keşfetmenize olanak sağlıyor. Yakın zaman içerisinde yolunuz New York’tan geçiyorsa, 9 Mayıs’a kadar devam edecek olan sergiyi ajandanıza eklemenizi öneriyoruz.