Bonhams’dan Motor Tutkunlarına

  • 167 SHARES

26 Ocak tarihinde gerçekleşecek Las Vegas Motorcycle Auction koleksiyonunda motor severler için eşsiz parçalar yer alıyor. Müzayedenin büyük ilgi toplayan lot’larından biri de 1912 Flying Merkel Belt Drive V-Twin.

Ex-John Vilijoen’in mükemmel restore edilmiş bir örneği… Amerika Birleşik Devletlerinde motosiklet piyasasının en eski ve en parlak yenilikçilerinden biri, Wisconsin, Milwaukee’de çalışan Joseph Merkel idi. 1902’de bir seferde 25 Merkel motorsikleti imal ett. Sağlam 316 cc’lik tek silindirlik makineleri ile ilkel bisiklet formunun çok daha ötesine geçerek ‘hız’ tutkusuna da hizmet eder bir model ile tarihin sayfalarında da yer aldı. Şüphesiz siz de bir Harley Davidson meraklısı ya da kullanıcısı iseniz aslında Merkel’in prensip ve çalışma mantıklarından yararlanıyorsunuz. Yine Merkel tarafından 1910 senesinde bir üst seviye taşınan motor bu sefer de Flying Merkel adını alarak (hıza referansta bulunan) çarpıcı bir model oldu.
Gerçekleşecek müzayede görücüye çıkan ise aynı motosikletin 1912 versiyonunun bir Merkel turuncusu örneği. Yıllar içerisinde restorasyondan geçen model, her ne kadar küçük değişikliklere uğrasa da tasarım ve parçalar anlamında ilk üretimine sadık kalır nitelikte eşsiz bir vintage örnek (Lot 200). Tahmini satış fiyatı ise 135.000 – 150.000 Amerikan Doları arası.
Las Vegas, Rio Hotel & Casino’da gerçekleşecek müzayedenin detayları ve diğer lotları için bonhams.com.