REINE DE NAPLES

  • 65 SHARES

Abraham-Louis Breguet’nin Napoli Kraliçesi için ürettiği model tarihin ilk kol saati olabilir, fakat onu ikon yapan birçok başka element var.

Abraham-Louis Breguet bugünkü kadar ünlü bir saat ustası olmadığı zamanlarda, yani 18. yüzyılın ikinci yarısında mekanikten ziyade görsel tarafa yönelen bir isimdi. Daha çok el işçiliğiyle uğraşıyordu, kasaya son şeklini vermek ya da mekanizma parçaları üzerindeki finisaj işlemlerini halletmek gibi. 1775’te kendi atölyesini açmadan önce Jean-Antoine Lépine’le çalışmanın getirisiyle merakı ve yatkınlığı teknik tarafa doğru da kaydı. Lépine tarzındaki kalibrelerle donattığı cep saatleri üretmeye başladı, önce gerçek anlamda bir saat ustası oldu ardından da kralın özel danışmanı.

Abraham-Louis Breguet’nin tarihin en önemli saat ustalarından biri olmasına vesile olan gelişmeler de bundan sonra yaşandı; kendisi önce otomatik kurmalı mekanizmaların iyileştirilmesine yardım etti, eşapman sistemini geliştirdi, ardından mekanizmayı darbelere karşı korumak için çalışmalar yaptı, daha sonraları Breguet hairspring olarak anılacak zembereği üretti ve son olarak da tourbillon’u icat etti. Bu gelişmelerden yaklaşık 10 yıl sonra ise tarihin belki de ilk kol saatini üretti. Burada kesinlik veremememizin sebebi var; Breguet’nin 2012’de ortaya attığı iddiaya göre 1810’da Caroline Murat -ki kendisi Napoleon’un kız kardeşi ve Napoli Kraliçesi oluyor- bir saat siparişi vermişti, 1811’de model için Breguet’ye ödeme yapılmıştı ve 1812’de saat kraliçeye teslim edilmişti. Ancak takdir edersiniz ki bu saat ortada yoktu. Breguet her ne kadar kesin dokümanlar sunsa da durum Louis Moinet’nin kronografı kadar açık değil, çünkü ortada bir saat hatta basit bir görsel dahi yok. Üstelik geriye dönük araştırma yapmak mümkün olmadığı için ve Kraliçe Elizabeth’in de 16. yüzyılda bir kol saati sipariş etme olasılığı varken net olarak konuşmak kolay değil. Reine de Naples saat ailesinin üyesi olan 8968 de pembe altın kasasıyla tarihi değeri olan bu koleksiyonun güncel serideki en sıra dışı örneklerinden biri.