Vacheron Constantin Historiques American 1921

  • 189 SHARES

Qp Türkiye Icons projesi için yüksek saatçilik markalarından 11 model seçti; projenin ilk üyesi Vacheron Constantin Historiques American 1921.

Vacheron Constantin’in 1775’ten bu yana gelen tradisyonel saat yapımcılığı markanın elini yönelebileceği vintage modeller konusunda oldukça güçlü kılıyor. 1990’ların başında manüfaktür bunun bilincinde olarak Historiques koleksiyonu adı altında tarihi modellerden esinle yaratılan parçaları bir çatı altında toplama kararı aldı. Ancak 20. yüzyılın son on yılı belki de doğru bir zaman değildi ve Vacheron Constantin 2000’lere adım atmadan bu seriyi bir süreliğine terk etti. 2000’ler vintage kökenlere tekrar geri dönmek için ideal bir zaman olarak algılandı ve 2005’te Historiques koleksiyonu tekrar kataloglardaki yerini aldı. Önce Toledo lanse edildi, ardından Chronometre Royal ve 2008 sonlarında ise birazdan bahsedeceğimiz American 1921.

İsviçreli manüfaktürlerin geneline baktığımızda pazarlama stratejilerinde gözümüze çarpan bir şey oluyor; 1800’lerin ilk yarısı bitmeden hemen hepsi Amerika’nın gelişen ekonomisinden pay alabilmek adına yeni kıtaya yönelik planlamalar yapıyor. Vacheron Constantin bunu fark eden ilk markalardan; üretici Amerika pazarına 1830’larda giriş yapıyor ve kıtanın ulaşılabilecek her yerine 1865’te ulaşmış oluyor. Ancak Historiques American 1921, 1918’de başlayan denemelerin bir ürünü olarak doğuyor. Bu dönem manüfaktürlerin kol saatlerinin üretimini yavaş yavaş artırdığı dönem. Fakat bu saatlerle ilgili bir nüans var, o da modellerde kullanılan mekanizmaların cep saatlerinden alındığı. Genellikle cep saatlerinden alınan kalibreler 45 derecelik açıyla döndürülerek tepe kolu saat 3 pozisyonunu çekiliyor ve modeller bu şekilde modifike ediliyordu. Vacheron Constantin bu modelinde tepe kolunu saat 1 pozisyonunda kullanmayı tercih ediyor ve ikonik bir saatin doğumuna imkan sağlıyor. Bu kasa, manüfaktürün özellikle Kuzey Amerika pazarı için ürettiği sıra dışı formlardan sadece biri, ancak bugünlere kadar gelen en önemli temsilci. Başta üç örneği üretilen American 1921’in ilk parçası bir rahip olan S. Parkes Cadman tarafından sipariş ediliyor, bu da American 1921’in otomobil sürücüleri için üretilen bir model olduğu inancına ket vuruyor, aslında kendisi ilk olarak bir din adamı tarafından kullanılıyor.

Bugün ikon halini almış olan model güncel koleksiyonda üç farklı şekilde sunuluyor; platin, sarı ve pembe altın halinde. Her biri Poinçon de Genève mührüne sahip elle kurmalı manüfaktür kalibre 4400 AS’a ve 40 x 40 mm ölçülerinde yastık kasaya sahip. Küçük saniye göstergesi teknik olarak saat 4 pozisyonunda yer alsa da 3 rakamını kapatıyor ve modelin yıllardır süregelen farklı çizgisini ilginç bir nüansla devam ettiriyor.

QP Türkiye’nin Icons projesine dair detaylar için beklemede kalın…