Light Up: Kadın Saatİ Normlarını ŞEKİLLENDİREN Chanel

  • 212 SHARES

Kadın saati normlarını yeniden şekillendiren Chanel’in, saat tarihçesi penceresinden Première ve Boy.Friend ailelerine tasarımsal bir bakış. Yazı ve realizasyon Müjde Metin, fotoğraf Mustafa Nurdoğdu.

Chanel’in 1987’de lanse ettiği Première saat koleksiyonu, markanın aynı zamanda saat alanına uzandığı ilk adımıydı. 40 yılı aşkın süre boyunca Chanel’in saat ve parfümlerinin kreatif direktörlüğünü üstlenen Jacques Helleu’nun tasarladığı Première’in kadranı, şekil olarak Place Vendôme’un kuş bakışı görünümünü referans alıyordu. Ve haliyle önceden yine aynı mekandan esinlenen N°5 parfümünün kapağını da andırıyordu.
Özellikle kampanya fotoğralarında Richard Avedon, Irving Penn, Jean-Paul Goude, Baz Luhrmann, Luc Besson ve Ridley Scott gibi isimlerle çalışmasıyla, Chanel’in güzellik sektöründeki orijinal imajına yadsınamaz katkı sağlayan Helleu’nün, saat alanına Chanel’in sembollerinden N°5’in gücüyle girmesi hiç mantıksız değildi. Konsept yalnızca markayı değil, Place Vendôme ile Paris’i temsil ediyordu ve bu sayede çok ilgi gördü. Ancak daha sonra 1999’da piyasaya çıkan J12 koleksiyonu, seramik kasası ve unisex hatlarıyla, feminen Première’i geride bıraktı.

chanelmujde3
Chanel Première Chain Large Size (Ref. H3257), quartz mekanizmayla çalışıyor; kasa materyali 18 ayar altın; kasa boyutu 20 mm x 28 mm x 6.6 mm; saat ve dakika göstergeleri mevcut; 30 metreye kadar su geçirmezliğe sahip. 60.800 TL

Yıllar sonra, 2012’de, Grand Prix d’Horlogerie de Genève’de, Best Ladies Watch ödülünü alan Renaud & Papi’nin ying tourbillon’una sahip deri kayışlı Chanel Première Tourbillon Volant, Première koleksiyonunda test edilen bir değişiklik gibiydi. Ve bu deneme, markanın saat departmanında yarattığı esas etkisini geçen sene tanıtılan Boy.Friend serisiyle gösterdi. Zira Première Tourbillon Volant, 37 mm uzunluğundaki ve 28.5 mm genişliğindeki boyutlarından tasarımına kadar, Boy.Friend’in XL modeliyle bire bir aynı kasa özelliklerine sahipti.

cahenlmujde2
Chanel Boy.Friend Medium Size (Ref. H4469) quartz mekanizmayla çalışıyor; kasa materyali 18 ayar bej altın; kadran çevresinde 64 adet 0.71 karatlık pırlanta yer alıyor; kasa boyutu 26.7 mm x 34.6 mm x 7.33 mm; saat, dakika ve tarih göstergeleri mevcut; 30 metreye kadar su geçirmezliğe sahip. 63.630 TL

Chanel ekibinin, Première Tourbillon Volant’nın aldığı geri bildirimlerle bu boyutların kadın saati normlarına göre büyük olduğunu fark etmesiyse, “boyfriend” temasını doğurdu. Tabii müşterilerin normal boydaki talep eğrisi de düşünülerek, 26.7 mm genişlik ve 34.6 mm uzunluğuyla, modelin medium boyu da satışa çıkarıldı. Ayrıca 2013’te Première’in, bileziğinde deri detayın yer almadığı daha modernist versiyonu da sunulduğu için, Boy.Friend deri kayışıyla da bambaşka bir çizgide konumlandırılmış oldu. Ama Chanel’in saat tarihçesi, Première ve Boy.Friend ailelerinin aslında temelde yalnızca tematik minvalde ayrıldığını gösteriyor… Perspektif, her ikisinde de Place Vendôme’a ışık tutuyor.