MUNTAZAM ÜÇLÜ

  • 113 SHARES

Başlıktan da anlayacağınız üzere, ideal takım elbisenin nevi şahsına münhasır duruşunu başlangıç noktası olarak kabul ederek, bu duruşu güçlendirecek klasik tasarımları odağımıza taşıyoruz.

Robert Longo, Men in the Cities serisini yaratırken, ilham kaynağını Rainer Werner Fassbinder’ın neo-noir sinema tekniğinde buluyor. Amerikalı bir modernistin, Alman ekolünde ne bulduğuna takılmadan, seriye hayat veren insanlara odaklanın:Muntazam takım elbiseleri içerisinde, metropol insanının alabildiğine özgür bir tavır takınması, birden çok alt metne ev sahipliği yapabilir. Şayet bizim baktığımız yerden görünen o ki, boşlukları dolduracak diğer üçlü, bu takım elbiseler içerisinde hayal edilen centilmenlerle birlikte vuku bulsa mükemmel bir uyum yakalanabilirdi, tıpkı Patek Philippe’in Golden Ellipse’i tasvir ederken kullandığı gibi.

Rolex Cellini’nin sanki bir takım elbisenin yarattığı algı gibi, geleneksel duruşa hizmet ederken modern öğeleri de bünyesinde barındırması bu minvalde yanlış bir örnek olmasa gerek. Jaeger- LeCoultre Reverso’nun iki taraflı kadranı da bu muntazam duruşa ayak uydurmanın peşindeyken, size düşen görev eşitler arasından sevdiğinizi seçmek.

Eser kredisi: Robert Longo, Men in the Cities (I), 1990, kağıt üzerine üç renkli taș baskı, 66 x 101. 6 cm.