HAREKET HALİNDEKİ SANAT

  • 225 SHARES

Sotheby’s otomobillere dair düzenlediği müzayedeleri bu başlık altında tanıtıyor; hareket halindeki sanat. Geçtiğimiz yılın rekor kıran satışlarını ve gelecek müzayedelerin dikkat çekenlerini merak etmiyor musunuz?

Sotheby’s’in 2016’da 1.285 otomobilin satışını gerçekleştirdiğini düşünürsek kurumun bu alanda ciddi şekilde söz sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Toplam satış bedelinin 380 milyon Dolara yakın olduğunu söylersek küçük bir zümrenin hayallerine ulaşabilmek adına banka hesaplarındaki rakamlara pek aldırış etmediğini de belirtebiliriz. Geçtiğimiz yılın en büyük satış rakamına ulaşan otomobili İngiliz üretici Jaguar’ın Le Mans kazanan bir üyesiydi. 1956’da Le Mans’ı galip bitiren 4 numaralı Jaguar D-Type 21 milyon Dolara yeni alıcısına kavuşmuştu. Şaşırmamızı gerektirecek bir durum değil, çünkü yarış kazanan araçlar (ki bu yarış Le Mans ise) salt değerinin çok üzerindeki sayılara ulaşabiliyor. Kaldı ki bahsi geçen Jaguar bu anlamda mekanik altyapısıyla birlikte tarihi bir değer de sunuyordu. Fakat hız her zaman ilk arzulanan unsur olmuyor; bunun canlı örneği 1939 model bir Alfa Romeo oldu. 19.800.000 Dolara satışı gerçekleştirilen Alfa Romeo zamanının çok ötesinde bir tasarıma sahipti ve Sam & Emily gibi kayda değer bir koleksiyonun parçası olduğu için son rakama ulaşana kadar hararetli bir teklif verme sürecine tanık oldu. Böyle bir listeyi açıklarken Shelby Cobra’yı es geçemeyiz, zira rakamlar yalan söylemez ve CSX2000 şasi numarasına sahip araç salt bir Cobra. Bu sebeple 13 milyon Doların biraz üzerine çıkması kimse için sürpriz olmamıştı. Otomobil türünün ilk örneği olması sebebiyle de ayrı bir öneme sahipti ve bir müzayedede satılan en pahalı Amerikan otomobili unvanını da bu vesileyle ele geçirdi. Tıpkı erken dönem Cobra’lar gibi savaş öncesi Mercedes-Benz’ler de koleksiyonerler nezdinde önemli parçalar sayılıyor ve bu sebeple onlara hassasiyetle yaklaşılıyor. Arizona müzayedesindeki roadster 540K’nın 9.900.000 Dolara satılmasının sebebi de buydu. Otomobil sektöründeki rekorlardan bahsederken Ferrari’nin olmadığı bir listeyi hayal dahi edemeyiz. 340 Barchetta Ferrari’nin belki de gerçek anlamdaki yarış otomobillerinden biriydi, her şeyden önce kendisi İtalyan yarış rengi olan kırmızıya boyalıydı, ön ızgarası kendisine bir otomobile verilebilecek en agresif görünümü vermişti. Doğal olarak 8 milyon Doların üzerine çıkması beklenebilir bir şeydi ve gerçekten de böyle oldu.

alfaromeo

Alfa Romeo 8C 2900B Lungo Spider

cobra

Shelby Cobra CSX2000

mercedes_benz

Mercedes-Benz 540K Roadster

monza

Ferrari 340 Barchetta

Önümüzdeki yıl rekor kıran araçlardan bahsederken 10-11 Mart tarihlerinde Amelia Island’da düzenlenecek olan müzayededeki lot’lara da değinebiliriz. 2016’daki müzayede 20 farklı ülkeden teklif veren isimle 38 milyon Dolarlık bir satışa tanık olmuştu ve bu yıl bu rakamın üzerine çıkılabileceği tahmin ediliyor. 1928 model bir Bentley Le Mans Sports ile birlikte James Bond’un vazgeçemediği Aston Martin DB5’ın da müzayede listesinde yer aldığını söylersek ne demek istediğimiz anlatmış oluruz diye tahmin ediyoruz. 1954 model martı kanat bir 300 SL’i de unutmayalım.